26.02.2017 20:38    Komentáře: 0    Rubriky: Těhotenství a mateřství      Štítky:   

Kdy začíná zdravé těhotenství? Které těhotenské komplikace lze léčit bez užívání klasických léků? Příprava na porod - jak ovlivnit jeho průběh a zmírnit porodní bolesti? Důležité je respektování fyziologických pochodů a znalost psychosomatických souvislostí.

17.08.2015 19:54    Komentáře: 0    Rubriky: Alergologie  Léčiva a očkování  Neurologie      Štítky:   

V extrémních vedrech netrpí jenom příroda, ale i naše pokožka.  I když nás teď osvěžují kapky deště, naše kůže je po dlouhodobém sluníčku pořádně prohřátá a mnozí se stále ještě potíme.  Proto je nutné dodržovat pravidelný pitný režim. Vodu si podržíme v kůži i pomocí hydratačním krémům.

12.02.2017 19:21    Komentáře: 0    Rubriky: Alternativní léčba      Štítky:   

Dnešní hektická doba nás zastihla nepřipravené a přinesla s sebou velkou zátěž pro mnohé z nás. Velké nároky, velká očekávání, ekonomické problémy a denní shon mají za příčinu pocity stresu, úzkosti a únavy. Kde je hranice mezi těmito pocity a vážnějšími psychickými a zdravotními problémy, které dokáží vyvolat?

22.02.2016 16:20    Komentáře: 0    Rubriky: Chirurgie  Stomatologie      Štítky: Klouby  

Někteří z nás nízké ranní teploty nevítají s otevřenou náručí, obzvlášť když už se skoro v únoru zdá, že přichází jaro, a rtuť na teploměru spadne zase dolů. Přesto má i zima své kouzlo, díky kterému každoročně oprášíme vybavení na zimní sporty, vytáhneme oblíbený pletený svetr či vaříme svařák do doby, než vyraší první sněženky.

08.01.2017 20:11    Komentáře: 0    Rubriky: nadváha  Diabetes  Obezita  Pediatrie      Štítky:   

U nás trpí cukrovkou takřka 900 000 lidí, správných léčebných hodnot ale nedosahuje ani polovina z nich. Stát kvůli tomu přichází o stovky miliónů ročně. Z aktuálního výzkumu mezi pacienty s cukrovkou druhého typu vyplynulo, že celá třetina z nich dodržuje správné léčebné postupy jen částečně nebo vůbec. Část pacientů pak nezná svou hladinu krevního cukru.

18.01.2016 22:12    Komentáře: 0    Rubriky: Geriatrie  Zdravý životní styl      Štítky:   

Populace seniorů nad 65 let se v příštím desetiletí zdvojnásobí. Výrazný je i nárůst obyvatel starších 80 let, jichž bude podle odhadů v roce 2030 téměř 700 000. Tito lidé vyžadují zdravotní péči , protože jim ubývají síly tělesné i duševní, kdy se i přidružují nějaká chronická onemocnění.

11.01.2017 15:49    Komentáře: 0    Rubriky: Gynekologie  Stomatologie      Štítky: Menopauza  

Největším strašákem pro ženy v přechodu je v jejich mysli rakovina prsu, návaly horka nebo psychické obtíže. Ve skutečnosti jsou však nejvíce ohrožovány nemocemi srdce a cév, protože s přechodem riziko jejich vzniku abnormálně stoupá. To však znepokojuje necelých 31 % žen, zvýšený cholesterol v krvi dokonce pouhých 7,5 %. Ukázaly to výsledky aktuálního průzkumu Fóra zdravé výživy*) mezi ženami ve věku 45–65 let.

17.12.2016 20:44    Komentáře: 0    Rubriky: Alergologie  Hematologie      Štítky:   

Nevyléčitelné nemoci měníme na chronické – peněz na léčbu však není dost: varují čeští hematoonkologové. Podle nich hrozí, že kvalitní léčbu nedostanou všichni, kteří ji potřebují. Pacientů neustále přibývá a ze smrtelného strašáka se stávají nemoci, s nimiž lze často, bez větších problémů dožít stejného věku, jako zdravá populace. Cena za život se však u některých diagnóz šplhá až ke 250 tisícům korunám měsíčně.

23.11.2016 10:43    Komentáře: 0    Rubriky: Infekční  Neurologie      Štítky:   

Letošní sezona klíšťat skončila, ale nemoci, které klíšťata přenášejí, se mohou objevovat nadále. Nejčastější – klíšťová encefalitida a lymeská borelióza – mohou mít u různých lidí různě dlouhou inkubační dobu.

22.02.2017 17:08    Komentáře: 0    Rubriky: Interna  Zdravý životní styl      Štítky: ledviny  

Nejznámějším měřítkem obezity je tzv. body mass index (BMI). Každý čtvrtý Čech má BMI mezi 25 a 30 a trpí nadváhou. Stejný počet lidí v Česku má BMI vyšší jak 30. Tady už hovoří lékaři o obezitě.  U BMI nad 40 jde o těžký stupeň obezity s mimořádně vysokou pravděpodobností život bezprostředně ohrožujících onemocnění.

07.02.2017 10:27    Komentáře: 0    Rubriky: Kardiologie  Rehabilitace      Štítky:   

Kardiologie dospělých s vrozenou srdeční vadou je novým oborem. Totiž „dospělí kardiologové“ doposud byli zvyklí léčit vysoký tlak, anginu pectoris, infarkty a srdeční selhání. Teď se setkávají s novou problematikou  u mladých pacientů, jejichž onemocnění je závažné, velmi složité a vyžaduje celoživotní sledování a péči. Problematika vrozených srdečních vad v dospělosti je složitá. Vady jsou velmi různorodé a vyskytují se i s přidruženými poruchami.

12.09.2016 18:22    Komentáře: 0    Rubriky: Knihy lékařské  Kožní      Štítky:   

Ze všech stran slyšíte o tom, že nemáte solit. Doma už téměř nesolíte, ovšem přesto je vaše spotřeba soli obrovská. Pokud začnete hledat důvod, budete překvapeni, kolik soli resp. sodíku obsahují základní potraviny, ovšem hlavně kolik skryté soli a sodíku zkonzumujete, aniž to tušíte, ve výrobcích potravinářského průmyslu.

22.11.2016 19:03    Komentáře: 0    Rubriky: Infekční  Kožní      Štítky: Lupénka  Psoriáza  

Chronickým autoimunitním onemocněním kůže neboli lupénkou trpí u nás na 250 tisíc pacientů. První projevy lupénky -psoriázy se objevují nejčastěji mezi 15. až 35. rokem života,  ale onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku.

13.03.2016 19:14    Komentáře: 0    Rubriky: Krční nosní ušní  Nemocnice a ústavy      Štítky:   

Dar sluchu pracuje s lidmi se ztrátou sluchu až po úplně neslyšící. Představuje nový projekt s názvem Pojďme udělat zázrak pro…, zaměřuje se na pomoc neslyšícím před a po kochleárních implantacích či při výměně stávajících zařízení, jež jsou na konci své životnosti.

01.12.2016 21:41    Komentáře: 0    Rubriky: Lázeňství  Ostatní      Štítky:   

Lázně Luhačovice, a.s., získaly od Evropského svazu lázní jako vůbec první společnost v České republice prestižní certifikát za vítězství v soutěži ESPA Innovation Awards 2016 za nejlepší evropskou inovaci v oblasti léčebného lázeňství.

30.09.2016 19:20    Komentáře: 0    Rubriky: Léčiva a očkování  Nemoci a vyšetření      Štítky:   

Podzimní plískanice, mlhavá rána a první mrazíky přijdou vždy ruku v ruce s  nachlazením, rýmou a nepříjemnou bolestí v krku. Nový přípravek vyrobený speciální technologií z bakteriálních kmenů, které se nejčastěji podílejí na vzniku zánětů horních cest dýchacích, vám umožní nemoci preventivně předejít, popřípadě vám zajistí lehký průběh nepříjemného onemocnění.

20.10.2016 20:47    Komentáře: 0    Rubriky: Kožní  Nemoci a vyšetření      Štítky:   

Rada seniorů „rozjela“ informační kampaň o pneumokokových onemocněních a jejich prevenci. Na podzim v řadě českých měst nyní několik lékařů přednáší zájemcům z řad seniorů o zápalu plic, meningitidě a dalších nemocech, které má často na svědomí jedna a ta samá bakterie – pneumokok.

26.12.2016 21:21    Komentáře: 0    Rubriky: Interna  Nemocnice a ústavy      Štítky: Křečové žíly  

Trápí vás křečové žíly? Máte je v rodině a předpokládáte, že se u vás brzy projeví, nebo už se dokonce projevily? Není to nic zvláštního. Křečovými žilami totiž trpí každá třetí žena. Pokud jste jedna z nich, na nic nečekejte – samo se nic nezlepší! Naštěstí je tu řada pracovišť, kde vás vašich trable zbaví a pomohou vám od bolesti a estetické nedokonalosti.

01.12.2014 21:02    Komentáře: 0    Rubriky: Neurochirurgie  Neurologie      Štítky: Operace mozku  

Starověký egyptský lékař Sinuhet si sice troufl otevřít pacientovu lebku, rozhodně se nepouštěl do odstraňování jakékoliv tkáně v povrchových, natož pak hlubších oblastech mozku. Současná neurochirurgie se bez takovýchto zákroků již neobejde. Typickou situací, kdy se operační nástroje musí zanořit hluboko do citlivé nervové tkáně, jsou nádorová onemocnění.

20.02.2017 21:28    Komentáře: 0    Rubriky: Neurologie  Ostatní      Štítky:   

Většina z nás má klíšťata spojena s nepříjemným onemocněním - klíšťovou encefalitidou, zánětem mozku. Klíšťata však kromě flavivirů, parazitů a rickettsií, často přenáší bakterii z řádu Spirochet Borrelii. Nákaza borreliemi je mnohem častější než nákaza virem klíšťové encefalitidy.

15.04.2015 21:21    Komentáře: 0    Rubriky: Obezita a nadváha  Oční      Štítky: Bariatrie  

Obezita se týká statisíců občanů České republiky. Bariatrická operace vede k dlouhodobému snížení nadváhy u lidí, trpících těžkou obezitou. U pacientů nejde o „hubnutí do plavek“, ale o  léčbu jejich  špatného zdravotního stavu.

12.12.2016 21:00    Komentáře: 0    Rubriky: Oční      Štítky:   

Pálení a řezání víček, unavené oči, rozmazané vidění, potíže se zaostřováním, bolesti šíje a ramen, následné bolesti hlavy. Připadá vám to povědomé? Nejste hypochondr – těmito problémy trpí stále více lidí. Odborníci je souhrnně nazývají digitální únava zraku a na vině jsou počítače, tablety, chytré mobilní telefony i televize.

16.02.2017 19:22    Komentáře: 0    Rubriky: Onkologie  Zdraví      Štítky:   

Tuto sobotu proběhne v Praze již 3.ročník mezinárodního Dne dětské onkologie. Letošní ročník se zaměřuje na nádory mozku, které jsou po leukémii druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u dětí. Program začne na Náměstí Václava Havla u Národního divadla a pokračovat bude již tradičním lampionovým průvodem na Václavské náměstí. Zde jej zakončí velký hudební koncert hvězd, na němž vystoupí také zpěvák Tomáš Klus. Pořadatelem Dne dětské onkologie je i v tomto roce rodičovské sdružení Haima CZ.

10.12.2015 14:11    Komentáře: 0    Rubriky: Onkologie  Ortopedie      Štítky:   

Osteoartróza patří k nejrozšířenějším kloubním onemocněním nejen u nás, ale po celém světě. Ač se lidé domnívají, že se tento problém týká zejména starších lidí, není to pravda, může postihnout i ty mladé a ve středním věku. Podívejte se na nejčastější dotazy, s nimiž se lidé obracejí na MUDr. Roberta Freie, ortopeda z Centra pohybové medicíny.

29.05.2016 20:26    Komentáře: 0    Rubriky: Interna  Pediatrie      Štítky:   

Aby dítě mohlo prožít zázrak psychomotorického vývoje, musí mít v pořádku štítnou žlázu. Někdy štítná žláza může přestat fungovat správně a stát se hyperaktivní (produkuje příliš mnoho hormonů štítné žlázy tzv. hypertyreóza), nebo může mít sníženou aktivitu (produkuje příliš málo hormonů štítné žlázy tzv. hypotyreóza).

06.12.2016 16:13    Komentáře: 0    Rubriky: Chirurgie  Plastická chirurgie      Štítky: Liposukce  

Liposukce je velice žádaný zákrok estetické chirurgie, díky kterému se zbavíte tukových zásob na problémových částech těla, například v oblasti břicha, hýždí nebo stehen. Díky moderním metodám liposukce dosáhnete nejen žádaného tvaru, ale i vypnuté kůže, ať jste žena, nebo muž.

15.11.2016 21:16    Komentáře: 0    Rubriky: Onkologie  Plicní      Štítky:   

Chronický kašel, zadýchávání, únava, vykašlávání hlenů … s těmito potížemi, typickými pro Chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), se potýká přibližně 800 000 Čechů. Plicní lékaři však léčí pouze 250 000 z nich. Zbytek nemocných o tom, že má CHOPN, neví. Přestože jim není dobře, k plicnímu lékaři nejdou. Nemoc se postupně zhoršuje a každoročně na ni umírá čím dál více nemocných – upozorňují na to plicní lékaři v rámci Světového dne CHOPN, který letos připadá na 16. listopadu.

30.11.2016 11:13    Komentáře: 0    Rubriky: Neurologie  Praktický lékař      Štítky: Teplota  

Bez teploměru by neměla zůstat žádná lékárnička. Pokud vám chybí, začněte přemýšlet, jaký pořídit. Největší chybou jsou totiž úprky do lékárny ve chvíli, kdy doma člen rodiny již leží v horečkách. Vždy byste si měli nejprve ujasnit, k čemu všemu můžete teploměr doma potřebovat a jaké funkce by proto měl mít.

18.06.2015 23:20    Komentáře: 0    Rubriky: Gynekologie  Nemocnice a ústavy  Pediatrie  Práva pacientů  Sexuologie      Štítky:   

Přes 90 procent stížností na lékaře se týká různých nedorozumění. Proto vznikají projekty, které učí lékaře lepší komunikaci. Garantem jednoho z nich  se stala česká herečka Milena Steinmasslová. Zaměřuje se na centra roztroušené sklerózy. Jde o chronické onemocnění, které vyžaduje citlivý přístup a důvěru mezi pacientem a lékařem.

10.04.2015 12:49    Komentáře: 0    Rubriky: Gynekologie  Ostatní  Prevence      Štítky:   

Jedním z nejvíce skloňovaných slov v těchto dnech je jarní únava. Ale proč? Dalo by se spíš čekat, že nás rozpuk přírody a příval energie nabudí! Jenže tělo je vyčerpáno dlouhou a letos ještě k tomu velmi nepřesvědčivou zimou provázenou chřipkami, vleklými virózami a obtěžujícím zahleněním.

11.05.2016 21:10    Komentáře: 0    Rubriky: Psychiatrie  Stomatologie      Štítky:   

Psychiatrická klinika 1.LF UK VFN hospitalizuje ročně 1500 pacientů a dalších 11.000 léčí ambulantně. V areálu Ke Karlovu působí už 170 let. Před 130 lety se začala psychiatrie vyučovat  jako obor.

25.11.2015 18:19    Komentáře: 0    Rubriky: Gynekologie  Psychologie      Štítky:   

Odolnost nás připraví nebo zotaví ze stresu, neštěstí, traumatu nebo tragédii. Pokud jsme pružní, zvládáme rychleji náročné situace.

16.09.2015 18:36    Komentáře: 0    Rubriky: Léčiva a očkování  Rehabilitace  Závislosti      Štítky: Bolavá kolena  Osteoartróza  

Osteoartróza je nejčastějším degenerativním kloubním onemocněním. Artroticky může být poškozen kterýkoli kloub v těle. Nejčastěji to bývá kolenní
a kyčelní kloub.

01.02.2016 17:59    Komentáře: 0    Rubriky: Revmatologie  Zdravý životní styl      Štítky:   

Revmatické choroby postihují všechny věkové kategorie. Nevyhýbají se proto ani dětem. V Česku trpí revmatismem více než dva tisíce dětí a dospívajících. Na důsledky nemoci upozorňuje pacientská organizace Revma Liga. Pro děti a jejich rodiče letos funguje nový projekt Kloubíci.

19.02.2017 22:05    Komentáře: 0    Rubriky: Sexuologie  Zdravý životní styl      Štítky:   

Možná se to na první pohled ženám nebude zdát, ale stále více mužů trpí různými sexuálními problémy. Zatímco v minulosti byli muži doslova "sexuálními stroji", dnes přebírají iniciativu stále více a více ženy. Může za to několik faktorů od objektivních, jako je příliš velký tlak okolí, až po čistě subjektivní, kam spadá zejména špatná životospráva a dokonce i lenost. Ano, přesně tak, muži začínají být více línější na sex…

14.02.2017 20:49    Komentáře: 0    Rubriky: Stomatologie      Štítky:   

Bolest po zákroku může mít řadu příčin. Například v případě odstranění hlubokého kazu se může stát, že nerv v zubu nesnese výplň (plombu) a vzniká zánět. Pak je nezbytné ihned navštívit lékaře, který může situaci vyřešit odstraněním nervu (lidově se označuje také jako čištění zubních kanálků). Zákrok se v AV dental provádí v anestezii a je zcela bezbolestný.  V žádném případě by pacient neměl tiše trpět a čekat, až bolest sama odezní. Zkušený stomatolog odhalí příčinu bolesti a vyřeší, případně doporučí vhodná analgetika.

26.02.2017 20:38    Komentáře: 0    Rubriky: Geriatrie  Těhotenství a mateřství      Štítky:   

Kdy začíná zdravé těhotenství? Které těhotenské komplikace lze léčit bez užívání klasických léků? Příprava na porod - jak ovlivnit jeho průběh a zmírnit porodní bolesti? Důležité je respektování fyziologických pochodů a znalost psychosomatických souvislostí.

25.01.2017 21:37    Komentáře: 0    Rubriky: Plicní  Urologie      Štítky: Inkontinence  

Pánevní dno kontroluje držení těla a podporuje vnitřní orgány pánve na správném místě. Mezi nejčastější potíže ženského pánevního dna patří močová inkontinence, nedobrovolný únik moči spojený se změnou tělesné pozice, nedobrovolný únik moči při pohlavním styku.  Další symptomy jsou spojené s funkcí močového měchýře.

14.01.2017 18:33    Komentáře: 0    Rubriky: Stomatologie  Závislosti      Štítky: kouření  závislost  

Závislost na tabáku je nemoc. U nás jí trpí přibližně 2,2 milionu lidí a ročně kvůli ní předčasně zemře kolem 16 tisíc pacientů, kteří vinou kouření ztratí v průměru 15 let života.

22.02.2017 17:04    Komentáře: 0    Rubriky: Ostatní  Zdravý životní styl      Štítky:   

Když se řekne slovo „sýr“, málokomu v České republice se na první dobrou nevybaví „eidam“. Možná jste si dokonce kdysi mysleli, že se jedná o český sýr. Nejspíše proto, že je u nás dlouhodobě nejoblíbenější a nejprodávanější. Víte ovšem, jaké jsou jeho benefity kromě toho, že je chutný a velmi dobře využitelný? Tušíte, jak se vyrábí? Setkali jste se s jeho náhražkami? Podle čeho je poznáte? A co byste měli určitě sledovat na jeho etiketě?

04.12.2012 21:03    Komentáře: 0    Rubriky: Preventivní akce  Zdravý životní styl  Zpravodaj pro handicapované      Štítky: Handicap  

Konto BARIÉRY pořádá v neděli 9. prosince již 11. aukční salon výtvarníků. Letos je rekordní v počtu výtvarníků i děl, která Kontu BARIÉRY věnovali. Celkem je jich nashromážděno 436 od 383 výtvarníků a těšit se můžete na díla od Adrieny Šimotové, Zdeňka Sýkory, Dalibora Chatrného či Jaroslavy Brychtové.

17.11.2014 11:52    Komentáře: 0    Rubriky: Lázeňství      Štítky: Lázně Mšené  

Vánoční čas se blíží a vy opět přemýšlíte co darovat svým blízkým pod vánoční stromeček. Znovu vás napadají jen neoriginální ponožky, bačkory pro dědečka nebo sprchový gel pro babičku. Nechcete jim již po několikáté darovat vánoční dárek bez nápadu? Máme pro Vás báječný tip, čím letos pod stromečkem potěšit Vaše. Vyberte jim pobyt nebo balíček lázeňských procedur v malebných Lázních Mšené a zaručené jim uděláte radost.  

reklama
 
 
570x815
Od uživatele redakce_Zdravi
10.04.2013
847 Zobrazení
 
 
Od uživatele redakce_Zdravi
04.12.2013
3221 Zobrazení
Od uživatele admin
22.02.2016
407 Zobrazení
 
 
 
 
 
 
corner spacer corner
spacer
poll up
pool down
spacer
corner spacer corner
30.10.2012 22:31
corner spacer corner
spacer
poll up
pool down
spacer
corner spacer corner
09.12.2012 22:28
Copyright © 2009-2017 SAMI spol. s r.o.