I malé dítě může mít revmatismus
Domů » I malé dítě může mít revmatismus
 
01.02.2016 17:59    Komentáře: 0    Rubriky: Revmatologie      Štítky:

Revmatické choroby postihují všechny věkové kategorie. Nevyhýbají se proto ani dětem. V Česku trpí revmatismem více než dva tisíce dětí a dospívajících. Na důsledky nemoci upozorňuje pacientská organizace Revma Liga. Pro děti a jejich rodiče letos funguje nový projekt Kloubíci.

Nejčastějším typem revmatického onemocnění dětí je tzv. juvenilní idiopatická artritida. Stejně jako v případě revmatoidní artritidy u dospělých, jde o chronické autoimunitní onemocnění, kdy se imunita pacienta obrací proti němu samotnému. „Vlastní příčina nemoci zatím není známa. Roli mohou hrát genetické faktory, spouštěčem může být i běžná infekce. Bohužel proti tomuto onemocnění nefunguje žádná prevence,“ říká Terezie Kratochvílová z Revma Ligy.

Nemoc se může projevit u batolat i dospívajících. Mezi nejčastější příznaky patří bolesti, otoky a záněty jednoho nebo více kloubů, které omezují pacienta v pohybu. Chronický zánět přitom může vést až poškození kloubů, které je nevratné. Další závažnou komplikací jsou záněty očí.

Nadějí je včasná léčba, včetně biologické

Není to tak dávno, kdy děti s juvenilní artritidou končily na invalidním vozíku. Odborníci se shodují, že nejdůležitější je začít s léčbou včas – jen tak je možné negativní projevy nemoci zastavit. Díky novým léčebným postupům, včetně nejmodernější biologické léčby, dokážou dnes lékaři nemoc dlouhodobě zklidnit a dosáhnout tzv. remise. „V Česku dnes biologickou léčbu dostává kolem dvou set dětí a toto číslo by určitě mohlo být vyšší. Takže i v této oblasti nás čeká ještě hodně práce,“ doplňuje Kratochvílová.

Kde mohou rodiče hledat pomoc

Problematice revmatismu u dětí se věnuje pacientská organizace Revma Liga. V letošním roce obnovuje činnost spolku Kloubíci. Ten sdružuje děti a mládež s revmatickým onemocněním, stejně jako jejich rodiče a blízké. „Rodičům chceme nabízet hlavně informace, co se týká nejnovějších postupů léčby, ale také prostor pro sdílení vlastních zkušeností. Pro děti letos plánujeme uspořádat první rekondiční pobyt. Oslovit chceme také nové členy,“ dodává Kratochvílová. Více informací najdete na http://www.revmaliga.cz/klub/kloubici

 

AUDIO: Dětští revmatici mají klub Kloubíci, k tomu už hovoří Terezie Kratochvílová z Revma Ligy.


Mezi dlouhodobé činnosti Revma Ligy patří i  informační kampaň o revmatoidní artritidě Revma výzva, kterou podpořily také známí herci. Více informací najdete zde: www.revmavyzva.cz

 
Komentáře
Řadit podle: 
Na stránku: 
 
  • Zatím zde nejsou žádné komentáře. Pro přidání komentáře musíte být přihlášen(a). Přihlašte nebo zaregistrujte se prosím.
Hodnocení
5 hlas(ů)
Najdete na portále
reklama
možnosti
 
 
 
 
 
 
26.03.2017 19:07    Komentáře: 0    Rubriky: Plicní      Štítky: Tuberkulóza  TBC  

Počet lidí s TBC v tuzemsku meziročně klesl, a to o 22 osob. Lékaři odhalili TBC u 496 lidí. Zvyšuje se však počet cizinců nemocných tuberkulózou. V Praze dokonce podíl cizinců dosáhl 50 % ze všech nemocných. Plicní lékaři se potýkají s tuberkulózními pacienty, kteří nejsou pojištěni, jejich léčba stojí statisíce korun.

 
 
 
corner spacer corner
spacer
poll up
pool down
spacer
corner spacer corner
30.10.2012 22:31