Jak si chránit zrak u vody: nezapomínejte na brýle. Pozor na nečistoty, sinice i mnutí očí
Plavání či potápění patří k oblíbeným letním aktivitám. Ve vodě ale číhá řada nebezpečí pro náš zrak. Jak si oči chránit při koupání v rybníku, moři nebo bazénu?
fotografie: Freepik
Chránit si oči plaveckými brýlemi je vhodné vždy a v jakékoliv vodě. Jaké nebezpečí může hrozit? Nejčastěji jsou to podrážděné červené oči, záněty spojivky a v těžších případech i zánět rohovky. „V první řadě je důležité vybrat kvalitní a dobře padnoucí plavecké brýle, které oči ochrání před špínou, nečistotami a bakteriemi. V ideálním případě by si měl plavec vyjmout před plaváním kontaktní čočky. Důležité také je nemnout si ve vodě oči,“ zdůraznil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Zejména u moře se mnozí lidé rádi dívají pod vodou a sledují podvodní život. Bez potápěčských brýlí by to ale dělat neměli. „Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé. Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné problémy. U očí trpících podrážděním, alergií nebo nějakým jiným očním onemocněním se jejich otevírání bez ochranných brýlí pod vodou nedoporučuje vůbec,“ upozornil Pavel Stodůlka.
Jedno z největších rizik pro lidský zrak představuje koupání v rybnících či přírodních vodách a veřejných bazénech. Převážná většina stojatých vod v Česku je zamořena sinicemi. „Koupání ve vodě s velkým výskytem sinic může člověku způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá komplikovaná, navíc mohou trvale poškodit zrak. Nebezpečné jsou sinice hlavně pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka.
K ochraně očí slouží také sluneční brýle. Ty by lidé neměli odkládat ani během koupání. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat kontaktním čočkám. Během letních měsíců by měli nositelé kontaktních čoček sáhnout po těch s UV filtrem, a pokud se s nimi chystají do vody, měli by zvolit jednorázové. „Během koupání je lepší použít jednorázové kontaktní čočky a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Ve vodě se může pod kontaktní čočku dostat virová či bakteriální infekce. Po koupání je nejlepší kontaktní čočky vyhodit. Nedostatečná hygiena kontaktních čoček nebo koupání se ve znečištěné vodě může způsobit infekční záněty rohovky. Pokud člověk déle plave s hlavou nad hladinou, je lepší nasadit si sluneční brýle, protože od vodní hladiny se odráží do obličeje a očí více slunečního světla,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Péči je dobré očím věnovat i po koupání. Zamezí se tak případným komplikacím. „Během plavání se může do oka dostat cizí tělísko, například jemný písek. Z toho důvodu je důležité si oči po koupání nemnout, protože i drobné zrnko písku může oko nepříjemně poškrábat. Výjimečná také není přecitlivělost očí na chlorovanou vodu. Proto je dobré po koupání oči propláchnout čistou vodou nebo použít umělé slzy, které oko omyjí, zbaví ho případných nečistot a zároveň zklidní,“ doporučil Pavel Stodůlka.
zdroj: Gemini, lasik.cz