48 hodin od kravičky do krabičky – jde to i bez chemikálií
Dnešní doba nahrává matkám, které se informují o přirozenosti i bezpečnosti produktů pro své nejmenší. Novorozenec nemá plně vyvinutou imunitu ani střevní mikroflóru, čímž je velmi náchylný k nemocem. Proto je důležité dbát na to, co mu podáváme.
Zdraví a kvalita života jsou značně závislé na potravě
Tělem člověka může projít až 2–3 kilogramy chemikálií z potravin za rok. Malé děti sní na jednotku své váhy mnohem více než dospělí a jejich schopnost odbourávat cizorodé látky je proto nízká. Kupovaná dětská výživa tvoří u batolat často výraznou část jídelníčku. Dopad dlouhodobého působení chemických látek na dětské tělíčko může být závažný a tak se rozvíjí imunitní a hormonální poruchy, alergie, astma či diabetes. „Například společnost Humana je jediná na českém trhu, která dodává kojeneckou mléčnou výživu 100% vyrobenou z mléka krav, které nebyly krmeny GMO krmivy,“ říká Richard Zelenka, odborník na dětskou výživu.
48 hodin pro kvalitu a chuť
Přestože se situace u nás zlepšuje, máme stále co dohánět. Vyspělé země EU nám v tomto mohou být vzorem. „V naší společnosti trváme na dodržování pravidel welfare, tedy zachování základních podmínek života a zdraví zvířat v souladu s jeho životním prostředím,“potvrzuje Zelenka ze společnosti Humana, která vyrábí právě umělé kojenecké výživy.
Aby v produktech mohla být zachována čerstvost a plná chuť mléka, je třeba jej zpracovat do 48 hodin, což vysvětluje i Zelenka: „Aby si mléko zachovalo nejvyšší kvalitu a bylo co nejméně poškozeno, máme pravidelné dodávky přímo od 29 regionálních zemědělců, čímž snižujeme počet výrobních kroků a zvyšujeme kvalitu mléka.“
AUDIO: Umělé mléko se skoro podobá mateřskému, co k tomu říká Richard Zelenka, odborník na dětskou výživu.
Základem výživy novorozenců a kojenců je mateřské mléko, které díky složení umožňuje snadné trávení a vstřebávání živin. Což je výhoda kojení v porovnání s umělou kojeneckou výživou. Mateřské mléko poskytuje novorozenci nejen optimální složení stravy, ale také zabezpečuje pasivní ochranu proti bakteriálním a virovým infekcím, a to zejména díky přítomnosti imunoglobulinů. A hlavně kojení posiluje vazbu mezi matkou a dítětem.
Jednou však přijde doba, kdy se miminko potká s jiným, než mateřským mlékem. Proto je dobré vědět, co ovlivňuje kvalitu a chuť mléka.
„V kravském mléce je však oproti mateřskému mléku vyšší obsah bílkovin a minerálních látek. A právě tyto vlastnosti činí surové kravské mléko nevhodné pro kojence,“ říká odborník Zelenka.
Pro novorozence a kojence je nejvhodnější stravou mateřské mléko, a pokud maminka nemůže nebo nechce kojit, je nutné nahradit mateřské mléko umělou mléčnou výživou, která se co nejvíce snaží napodobit složení mateřského mléka. Společnost Humana přináší na trh mléčnou výživu, která je inspirována mateřským mlékem, při zachování přirozeného a šetrného způsobu dojení i zpracování mléka, bez použití geneticky modifikovaných krmiv.
AUDIO: Výhody kojení upřesní MUDr. Pavel Frühauf, CSc. z Kliniky dětského a dorostového lékařství VFN.
www.humana-baby.cz