Jaro doprovází virózy, alergie a opary

Přestože konzumujeme ovoce a zeleninu, organizmus zásobujeme vitamíny v přirozené formě, nemoc nás stejně nakonec přepadne. V noci se probudíme zpocení s pověstným knedlíkem v krku a do dvou dnů se přidá rýma doprovázená dráždivým kašlem.

 

Upravme svůj denní režim

 

Vyhýbejme se fyzicky i psychicky namáhavé činnosti. Odpočívejme. A nechoďme mezi lidi, abychom nákazu dále nešířili. Čím dříve začneme dělat protiopatření, tím dříve se nákazy zbavíme.

 

Kloktejme, když bolí krk

 

Vypoťme se. Jestli nás bolí v krku, kloktejme. Vhodná je také teplá Vincentka nebo teplá voda s kuchyňskou solí.

 

Nohy v teple

 

Jestliže je zima, napusťme si do umyvadla hodně teplou vodu a ponořme do ní chodidla. Krev se rozproudí a hned nám bude tepleji.

 

Inhalujme

 

Nakloňme se nad mísu a hlavu překryjme ručníkem. Inhalujme páru deset minut – dýchací cesty se uvolní.

Pijme, pijme, pijme

 

Co nejvíce a opět teplé nápoje. Nejlepší jsou bylinkové čaje proti nachlazení. Vhodné byliny jsou například heřmánek, máta, šalvěj, květ černého bezu, podběl a další. V lékárně nám doporučí vhodné směsi, které můžeme popíjet nebo kloktat. Do čaje přidejme med a citrón.

Léky také pomohou

 

Paracetamol nebo kyselina acetylsalicylová jsou proti teplotě a bolesti. Kapky proti rýmě, které zároveň pomáhají uvolnit oteklé sliznice a zprůchodnit dýchací cesty. Kapky nebo sirup proti kašli. Pastilky na desinfekci ústní dutiny a krku.

Jezme lehká jídla

 

Vhodné jsou polévky, zejména vývary se zeleninou, těstoviny, rýže, kuřecí maso.

 

Důležitý je i dostatek bílkovin

Důležitou součástí jídelníčku jsou také mléčné výrobky. I v roce 2014 pokračuje projekt „Bílé plus“. Na webových strákách www.bileplus.eu, naleznete dostupné informace o mléce a dalších mléčných výrobcích, jakými jsou sýry, zakysané mléčné výrobky apod. Vyzkoušet můžete také mnoho zajímavých a zdravých receptů.

 

Když nás trápí opar

 

Když začíná svědění, pálení. Místo, kde bude pravděpodobně opar, potřeme lihem a zakupme si v lékárně mastičku, určenou na léčení oparů.

 

Dodržujme čistotu, rozhodně puchýřky nepropichujme, strup nestrhávejme. Puchýřky můžeme vysušovat antiseptickými roztoky. Stroupky můžete zvláčňovat mastičkami, například s výtažkem z měsíčku lékařského, který má léčivé a zklidňující účinky na pokožku. Důležité: nesahejme si při ošetřování oparů do oka a nosní sliznice, mohlo by případně dojít k rozšíření oparu na tato místa.

 

Doporučené potraviny v boji proti oparům – kuře, hovězí svíčková, vepřová svíčková, dále tuňák, krevety.
listová zelenina (špenát), rostlinné oleje, ovesné vločky, máslo, celozrnné výrobky, játra, slunečnicová semínka, dýňová semínka, lněná semínka. Nejvíce vitamínu E obsahuje slunečnicový olej, olej z kukuřičných klíčků, mandle, sója.

 

AUDIO: Dietoložka Karolína Hlavatá poradí, jak na virozy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář