Kýlu bychom nikdy neměli podceňovat
Kýlní centra v pražské FN Královské Vinohrady a v Nemocnici Přerov převzala jako první na světě certifikáty nejvyšší kvality v kýlní chirurgii. Operace tříselné kýly je třetí nejčastější operací u nás. Tříselnou kýlou bývají častěji postiženi muži.
Co je to kýla a jak se projevuje
Tříselná kýla je vytlačení obsahu dutiny břišní přes přední stěnu břišní zeslabenými místy
v břišní stěně – v oblasti třísla. Dále může být kýlní vak podsunutý pod tříselný vaz
a projevuje se jako kýla femorální, případně může zasahovat kýlní vak až do šourku, pak hovoříme o kýle skrotální. Kýly v této oblasti patří mezi jedny z nejčastějších onemocnění, která se léčí chirurgicky operační cestou. Projevem kýly je vyklenutí v třísle, na přední straně stehna nebo v šourku, bolestivost, může být i porucha pasáže.
Pokud se kýla již vytvořila, je nevratná, musí se předcházet jejímu uskřinutí, které může ohrozit pacienta na životě. Konzervativní řešení spočívá v podpoře kýlními pásy nebo operace.
Možnosti operační léčby kýly
Operační léčba spočívá v preparaci kýlního vaku, vrácení jeho obsahu (tuková tkáň, tenké střevo, tlusté střevo) do dutiny břišní, dále plastiku tříselního kanálu a defektu ve stěně břišní. Podle nálezu a charakteru kýly je možno stěnu břišní zpevnit pomocí nevstřebatelné síťky a tím tak maximálně předejít možné recidivě kýly. Přínosem je zpevnění břišní stěny a zabránění uskřinutí kýly.
Dnes se provádí miniinvazivní laparoskopická operace, dále však zůstává možnost klasického přístupu plastiky kýly.
Laparoskopický přístup – přes dutinu břišní jsou vedeny 3 malé řezy, naplnění břišní dutiny vzduchem a následuje preparace v třísle přes dutiny břišní, musí být natnuto peritoneum (blanka, kryjící dutiny břišní), břišní obsah vrácen zpět z třísla do dutiny břišní. Následuje vložení síťky do třísla v břišní stěně, tato je buď samofixační, nebo je fixována na několika místech, čímž dochází ke zpevnění břišní stěny. Následuje sešití peritonea a ukončení operace.
Omezení pro pacienta po operační léčbě kýly
Po klasické operaci se předpokládá pracovní neschopnost po dobu 1 měsíce po výkonu. Po laparoskopické operaci po dobu cca 2–3 týdnů po výkonu. Fyzicky je pacient aktivní až po 4 měsících po výkonu, plná zátěž je vhodná až 6 měsíců po výkonu. U laparoskopických výkonů se tato doba zkracuje o třetinu až polovinu.
„Komplexní péči o tyto nemocné vidíme v rámci fungující Herniologické ordinace, kde jsou nemocní s těmito chorobami vyšetřeni a je jim doporučen individuálně nejvhodnější typ operačního výkonu a materiálu. Pokud se pacient rozhodne k operaci, je mu v rámci této ordinace zajištěno komplexní předoperační vyšetření a stanoven termín operace. Pacienti po tomto typu operací jsou většinou hospitalizováni tři až čtyři dny. Mimo rozsáhlých břišních kýl, kdy je délka hospitalizace zhruba 7 dní,“ vysvětluje primář chirurgického oddělení MUDr. Stanislav Kalabus.
Po operaci sledují lékaři přerovské nemocnice pacienta v herniologické ordinaci vždy za tři, šest, dvanáct a dvacet čtyři měsíců, jde o kontrolu kvality poskytnuté péče a sledování případného vzniku recidivy.
AUDIO: Kýlu by pacienti neměli nikdy podceňovat. Proč? Na to odpovídá primář chirurgického oddělení Nemocnice Přerov Stanislav Kalabus.