Světový den bez tabáku je opět 31. května

U nás každoročně umírá 16 tisíc lidí na nemoci způsobené kouřením. Kontrola tabáku je u nás na nízké úrovni: je stále možná reklama v místě prodeje, místa prodeje nejsou omezena a cigarety jsou laciné. Za průměrný plat si jich dnes koupíme dvojnásobně víc než před 20 lety. Měla by tedy krabička stát 150 korun. (To není nic nereálného, například v New Yorku si dnes koupíte krabičku za 15 dolarů, tedy asi za 300 Kč.)

Světový den bez tabáku připadá každoročně na 31. května. Letos zdůrazňuje potřebu vysokých daní z tabákových výrobků: vysoká cena cigaret kvůli daním je totiž nejúčinnější opatření, které může zabránit nemocem. „Když zůstaneme u peněz, léčba závislosti na tabáku je jednou z ekonomicky nejvýhodnějších intervencí v celé medicíně,“ uvedla doc. Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku VFN v Praze. Podle ní chce s kouřením přestat drtivá většina kuřáků. Nekouřit alespoň rok se ale podaří jen asi 3 % z nich. To proto, že typicky přestávají „jen tak“, bez jakékoli pomoci.

AUDIO: Kouření je nemoc, to už potvrdí docentka Eva Králíková, vedoucí Centra pro závislé na tabáku VFN v Praze.

Léčba závislosti na tabáku
Účinná léčba  znamená změnu denních stereotypů a prožívání dne, připravit si předem nekuřácká řešení pro typicky kuřácké situace. To musí udělat každý sám: léky totiž nikomu kouřit nezabrání, ale významně uleví od abstinenčních příznaků a tak znásobují úspěšnost. Nikotin ve formě náplastí, žvýkaček, ústního spreje nebo pastilek úspěšnost zdvojnásobuje a je přitom volně prodejný v lékárně. Může jej doporučit i lékárník nebo sestra. Nejúčinnější je lék vázaný na recept, který úspěšnost ztrojnásobuje.

Během běžné lékařské praxe je reálná jen krátká intervence (od několika desítek vteřin do 10 minut), ale jsou k dispozici i Centra pro závislé na tabáku, kde se kuřákům věnují intenzivně. Jsou při větších nemocnicích a kontakty jsou nawww.slzt.cz. Na adrese www.lekarnici.cz jsou i Centra odvykání kouření v lékárnách (nyní již více než 50). Také sestry by v této léčbě měly hrát důležitou roli: kdyby každá z téměř 100 000 sester u náspomohla ročně jen jednomu kuřákovi přestat, měli bychom každý rok o 100 000 kuřáků méně!

AUDIO: Konzultaci o kouření nabízejí i lékárny tvrdí prezident České lékárnické komory PharmDr. Lubomír Chudoba.

 

Stovky silně jedovatých, karcinogenních a toxických látek obsažených v tabákovém kouři se usazují kdekoliv v průběhu dýchacích cest. Hlavním místem dopadu větších částic jsou větvení průdušek. Menší částice pronikají do periferních oblastí, někdy až do plicních sklípků. Lidské tělo je sice vybaveno určitými obrannými mechanismy, které jsou schopné krátkodobou rizikovou inhalaci cigaretového kouře eliminovat. Tyto mechanismy však rozhodně nic nezmohou u dlouhodobých kuřáků, u kterých je pouze otázkou času, kdy dojde k nějakému vážnému zdravotnímu problému.

Mezinárodní projekt Nekuřáckých nemocnic

Nemocnice je místo, které má zdraví podporovat, navíc v době nemoci mají kuřáci větší motivaci cigarety odložit. Mateřská nemocnice VFN byla dokonce první v ČR do této sítě zapojená.

 

Doporučit „Nekuřte!“ nestačí

Projekt je zaměřený nejen na léčbu závislosti na tabáku, ale na lepší komunikaci mezi lékaři (plicními specialisty) a pacientem o jeho kouření a možnostech motivace, aby přestal kouřit.

AUDIO: Chraňme své plíce, říká lékař Vladimír Koblížek,  z Plicní kliniky FN  v Hradci Králové.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář