Potratová pilulka je šetrnější alternativa interrupce
Místo zákroku v celkové anestezii „jen“tableta. Ženy, které otěhotní a rozhodnou se, že dítě nechtějí, mohou podstoupit potrat ne pomocí chirurgie, ale prostřednictvím takzvané potratové pilulky. Ženám má umožnit do 49. dne těhotenství šetrnější potrat, než je dosud běžný chirurgický zákrok.
Potratová pilulka spatřila světlo světa v roce 1980.
Legálně se používá od roku 1988 v 25 zemích Evropa. Česko se k nim nyní přidává.
Pravidla pro užívání pilulky jsou v podstatě stejná, jako platí dnes pro miniinterrupci. V případě užití pilulky je však potrat pro ženu šetrnější. Vlastně jde o čtyři pilulky. Tři z nich žena užije naráz. Pilulky ukončí vývoj plodu. Po 36 hodinách žena spolkne pilulku s jinou látkou, která potrat dokončí a plod vypudí z těla.
Ve zdravotnickém zařízení s lůžkovou péčí nebo v nemocnici ženě pilulku podají a zároveň ji i kontrolují. Dostane bezpečnostní průkaz s telefonním číslem lékaře. Pokud by se během užívání pilulek něco stalo a potřebovala by akutně svůj zdravotní stav řešit. Při užití žena nezůstává v nemocnici, jako je to při chirurgickém zákroku.
Cena asi 3500 korun
Potrat chirurgickým zákrokem se provádí v celkové anestezii, která ženu zatěžuje. Stoupá i riziko infekce a poranění dělohy. Následkem je někdy i nemožnost mít v budoucnu dítě. Pilulka je k tělu šetrnější a tato rizika odpadají.
Ukončit těhotenství může žena u nás z vlastní vůle do 12. týdne, později už pouze z vážných zdravotních důvodů. Dříve to bylo možné pouze chirurgicky. Do 49.dne je možná metoda tzv. farmakologického ukončení těhotenství, tedy pomocí pilulky.
Přípravek nelze běžně dostat v lékárnách pouze na recept. Pro ženu je zásadní obrátit se na lékaře.
AUDIO: Co k potratové pilulce říká generální ředitelka společnosti NORDIC Pharma,MUDr. Ivana Březinová.
Doc. MUDr. Marek Ľubušký, Ph.D. z olomoucké porodnicko-gynekologické kliniky LFUP a LN k tomu hovoří: „Každá metoda ukončení těhotenství má své opodstatnění a je vždy na lékaři, aby ženě individuálně doporučil pro ni nejvhodnější způsob. Samozřejmě z všeobecného pohledu farmakologické ukončení těhotenství je pro organismus ženy šetrnější především z hlediska její další fertility.“
Interrupce má velký vliv nejen na organismus ženy, ale i ovlivňuje její psychiku. Potratová tabletka nemá podle průzkumů takový negativní psychický dopad ve smyslu příznaků postinterrupčního syndromu.
Tato metoda se ve světě používá již desítky let. V západních zemích jako je Německo, Francie, Anglie, nebo Severské státy je tento způsob ukončení těhotenství metodou první volby v 80% všech interrupcí. „Pro Českou republiku je to zcela něco nového, a tak na hodnocení je ještě brzo. Za sebe jako lékaře však mohu říct, že jednoznačně vítám rozšíření možností pro pacientky o šetrnější metodu. Zvláště pak u žen, které musí podstoupit interrupci ze zdravotních důvodů, nebo v případech zamlklého těhotenství.“ uzavírá doc. MUDr. Marek Ľubušký Ph.D.
AUDIO: Potratovou pilulku a její fungování nám přiblížil docent. Marek Ľubušký, z olomoucké porodnicko-gynekologické kliniky.