Vnímání nemocí a očkování
Očkování patří mezi nejdůležitější a nejvýznamnější objevy v historii medicíny. Vakcíny chrání zdraví před většinou infekčních onemocnění, na které se dříve běžně umíralo a ve velké části světa ještě umírá.
Dnes nevidíme a nezažíváme osobně hrozbu těchto infekčních nemocí, a to vede k podceňování prevence a často k tvrzení, že očkování je zbytečné, očkovací látky nebezpečné a rizika vysoká.
V momentě, kdy se registruje nová očkovací látka proti obávané nemoci, je pozitivně vnímána okolím, a dochází tak k poklesu výskytu nemoci.Charakter závažnosti nemoci se nemění, ani když je proti ní očkováno nebo se vyskytuje jen vzácně.
Hrozba jménem ebola
V současné době trápí nejen Afriku ale i zbytek světa virus Ebola. Má na svědomí od vypuknutí nemoci v březnu tohoto roku nejméně 1069 obětí. Vakcína proti Ebole je již několik let ve vývoji a v současné době by měla vstoupit do první fáze testů u lidí. Američtí vědci, kteří se podílejí na vývoji vakcíny, odhadují, že by mohla být k dispozici v roce 2015.
AUDIO: Je očkování bezpečné, k tomu se vyjádří profesor Roman Chlíbek PhDr. vakcinolog České vakcinologické společnosti.
Proti celé řadě dalších závažných onemocnění se vyvíjí očkovací látky. Ve výzkumu jsou např. vakcíny proti infekci HIV, malárii, Alzheimerově chorobě, Lymské borelióze. Vyvíjí se také nové vakcíny proti tuberkulóze, protinádorové vakcíny, vakcíny proti hepatitidě C a E a také léčebné vakcíny.
Složení vakcín
Složení moderních vakcín je rozsáhle testováno a vytvořeno tak, aby byla vakcína co nejúčinnější a zároveň nejbezpečnější. Žádná očkovací látka neobsahuje takovou hlavní složku, která by byla schopna vyvolat vlastní onemocnění, tedy z očkování nelze onemocnět!
Používají se stále šetrnější technologie – vakcíny jsou stále „čistější“, s menším obsahem antigenů a pomocných látek při zachované vysoké účinnosti a délce ochrany. Díky tomu se podávají dětem kombinované vakcíny. Snižují počet nutných vpichů, a díky nimž nejsou dnešní děti vystavovány zbytečnému stresu z injekcí a častých návštěv lékaře. U některých vakcín, dokonce při kombinaci látek v jedné stříkačce, dochází k vzájemnému zesílení účinku (např. kombinovaná očkovací látka proti hepatitidě A a B).
Většina reakcí na očkování bývá pouze mírná a dočasná. Ve většině případů se jedná např. o bolest v místě vpichu nebo zvýšenou teplotu.
Nejzávažnější nežádoucí reakcí po očkování je těžká alergická reakce (odborně označovaná jako anafylaktická reakce). Ta se vyskytuje ve frekvenci zhruba 1 : 1 milionu podaných dávek. Mnohem méně často než po některých potravinách, lécích nebo po bodnutí hmyzem. Při dodržení správných vakcinačních postupů je tato vzácná reakce zvládnutelná kvalifikovanou lékařskou péčí.
AUDIO: Z infekční kliniky Nemocnice na Bulovce docentka Vilma Marešová sdělí nejčastější případy infekce z poslední doby.