Národního dne epilepsie: Nejčastější závažnou chronickou nemocí mozku trpí u nás 100 000 lidí
Náhlý pád, ztráta vědomí, křeče nebo zvláštní chování. S těmito a mnohými dalšími obtížemi se vyrovnávají lidé s epilepsií. U nás je celkem sto tisíc nemocných, z toho asi třetina dětí. Na nemoc, možnosti léčby a problémy s tím spojené upozorňují odborníci během Národního dne epilepsie, jež připadá na 30. září.
„V současnosti umíme účinně pomoci 60–70 procentům epileptiků. Díky lékům mají tito lidé záchvaty plně pod kontrolou. U třetiny pacientů ale farmakologická léčba nezabírá. Významné části těchto tzv. farmakorezistentních pacientů lze však často pomoci léčbou operační. Důležité je zkoumat příčiny nemoci a zavádět nové léčebné metody, které by pomohly nemoc zkrotit. To se nepodaří bez navýšení finančních prostředků do vědy a výzkumu,“ uvedl profesor Milan Brázdil, předseda České ligy proti epilepsii ČLS JEP.
Přibližně 150 epileptikům ročně, u nichž nezabírají léky, lze pomoci některou z operačních metod. Mezi ně patří kromě operace mozku i stimulace bloudivého nervu a nověji hluboká mozková stimulace prostřednictvím elektrod zavedených do hlubokých mozkových struktur. Ve většině těchto případů však lékaři dostávají epilepsii pomocí stimulace pouze pod lepší kontrolu.
Komplikovaní pacienti, jimž nezabírá léčba léky a kteří potřebují složitá vyšetření, by se v brzké době mohli dočkat péče v Epileptologických centrech vysoce specializované péče. Akreditaci nyní připravuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Centra by soustředila nejmodernější přístrojové vybavení, špičkové specialisty, ale také by poskytovala pomoc pacientům v oblasti partnerských vztahů či v zaměstnání. Nyní v tuzemsku funguje 5 epileptologických center, která se o akreditaci ucházejí.
Přestože se epilepsie může objevit v kterémkoliv věku, jsou životní období, ve kterých je nový výskyt epileptických záchvatů častější než v jiných. Tři čtvrtiny nemocných prožily první záchvat před dosažením věku dvaceti roků. Další vrchol, kdy se nemoc objeví, je do tří let věku a také kolem puberty.
AUDIO: Jak se dá pomoci pacientům s epilepsií, na to odpovídá profesor Milan Brázdil, předseda České ligy proti epilepsii ČLS JEP.
„Lidé si většinou myslí, že epileptický záchvat vypadá jako bezvědomí s křečemi. To je ale pouze jeden typ záchvatů, kterých je mnoho druhů. Nemoc se projevuje například poruchou chování nebo záškuby na polovině těla. Záchvat se také může objevit jen jednou v životě a v budoucnu se nemusí již nikdy opakovat. Takový typ prodělá v životě 1–4 procenta populace,“ podotkl profesor.
Národní den epilepsie připomene řada akcí pro veřejnost. Jednou z nich je například koncert skupiny Santa Fe a zábavný program pro děti v brněnském Café Práh či společné aranžování květin v pražské dílně Aranžérie. Občanské sdružení EpiStop pořádá v Karolínu seminář Právní aspekty u pacientů s epilepsií.
AUDIO: MUDr. Jana Zárubová, předsedkyně občanského sdružení EpiStop sdělí, které možnosti má paceint s epilepsií. Kam se může obrátit.