Dialog s lékařem – antikoncepce je vybraná na míru
Klíčem k výběru správné antikoncepce je otevřený rozhovor mezi ženou a jejím gynekologem. Proto se nebojte ptát svého lékaře.
Jiné představy o antikoncepci mají dospívající dívky, novopečené matky nebo zralé ženy.
Aby gynekolog mohl ženě doporučit antikoncepci, která jí bude vyhovovat, potřebuje mít dostatek informací. Proto se můžete setkat s otázkami, zda se u vás nebo u některého z vašich příbuzných neobjevily choroby srdce a cév nebo jiná závažná onemocnění. Měla byste svého lékaře informovat o všech zdravotních problémech. Váš lékař by měl znát, zda užíváte nějaké léky, kouříte, případně kolik cigaret denně vykouříte. Podrobný rozhovor má za cíl odhalit možné rizikové faktory, které by spolu s užíváním hormonální antikoncepce mohly vést ke zdravotním problémům.
Rizikové faktory jsou například obezita, kouření, hypertenze, diabetes s poruchou cév, poruchy tukového metabolizmu. Rizikovými jsou také ženy, které trpí epilepsií, migrénami či poruchami jaterních funkcí např. v důsledku nedávno prodělané hepatitidy nebo mononukleózy. U těchto rizikových pacientek by nasazení kombinované hormonální antikoncepce (antikoncepce obsahující dvě složky: estrogen a gestagen) mohlo zvýšit riziko vzniku tromboembolické nemoci (TEN), zhoršit stav onemocnění nebo vést ke snížení účinku hormonální antikoncepce (COC) vlivem užívaných léků.
AUDIO: Dá se vybrat antikoncepce na míru, to už nám sdělí gynekoložka Vanda Hořejší.
Volbou číslo jedna se u těchto žen stává gestagenní antikoncepce nebo nehormonální antikoncepční metody. Šetrné jenapříklad nitroděložní tělísko, z něhož se do děložní dutiny uvolňuje pouze gestagen, který působí převážně lokálně v děloze.
Ženy mají o antikoncepci málo znalostí, proto je i prostor pro kolování mýtů
Svého lékaře informujte například o tom, že pracujete ve směnném provozu a je pro vás obtížné užívat pilulku každý den ve stejnou dobu. Nebo že dítě plánujete v horizontu několika let. Správnému výběru pomůže i to, když popíšete své dřívější zkušenosti s různými metodami antikoncepce.
Pomůže vám, když se na schůzku s lékařem připravíte předem. Pro některé ženy je užitečné, když si obsah své návštěvy napíší na lísteček, který si vezmou s sebou.
Nebojte se zeptat
Ptejte se vždy, když něčemu nerozumíte nebo vám není jasné, co vám lékař říká. Je velmi důležité, abyste vše správně chápala, jde o vaše zdraví.
V červenci 2014 realizovala výzkumná agentura Ipsos mezi českými ženami ve věku 18–35 let průzkum na téma antikoncepce předepisované gynekologem.
Ženy mají obvykle zkušenost pouze s hormonálními pilulkami. Některou z tzv. netradičních forem – vaginální kroužek, antikoncepční náplasti nebo nitroděložní tělísko, za svůj život osobně vyzkoušela každá pátá žena.
Většina uživatelek antikoncepce říká, že je s ní spokojená. Téměř každá třetí uživatelka zvažuje, že ji v příštích 2 až 3 letech změní. Ženám na antikoncepci vadí nejčastěji to, že na ni musejí každodenně myslet, nechtějí chodit stále pro recepty, rády by levnější variantu a také, aby byla antikoncepce šetrnější k jejich tělu.
České ženy přijímají nepříznivé faktory užívané antikoncepce jako „nutné zlo“, které je třeba snášet za cenu benefitů, které jim antikoncepce nabízí. Proto nemají potřebu o tom, co jim na antikoncepci vadí, mluvit s lékařem. Pokud se gynekolog nezeptá sám, obvykle na to nepřijde vůbec řeč a žena tak nezíská antikoncepci, která splní její požadavky.