Opravdu musí každá 3. žena nad 50 let trpět osteoporózou?
Osteoporóza je označována za „tichého zabijáka kostí“. Celosvětově trpí touto nemocí každá třetí žena a každý pátý muž ve věku nad 50 let. Přitom této zákeřné chorobě lze předcházet zdravou životosprávou bohatou na vápník a vitamín D a pravidelným pohybem. Je možné využít i volně prodejné léčivé přípravky obsahující kostní minerály.
Osteoporóza je nemoc, která způsobuje ztrátu důležitých vlastností kosti, pevnosti a pružnosti, a to bez prvotních příznaků. Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů. Vážné zlomeniny mohou pak dále vést až k trvalému postižení a invaliditě. Maximální množství kostní hmoty se tvoří od dětství do 30. roku života. Od tohoto věku už vápníku v kostech ubývá.
Mezi hlavní rizika patří genetické předpoklady (malý vzrůst, světlá barva kůže), časná menopauza, nízký příjem vápníku, užívání některých léků (např. kortikoidy), ale také sedavý životní styl, kouření nebo nadměrný příjem alkoholu a kofeinu.
AUDIO: O osteoporóze si povídáme s docentem Václavem Vyskočilem, vedoucím Osteocentra FN Plzeň.
Padesátka – „zlomový“ věk
Ženy ve věku nad 50 let se kromě běžných starostí musí vypořádat také s příznaky menopauzy (jinak také klimakteria). Osteoporóza patří mezi onemocnění typická pro toto období. „Vždy jsem se snažila dbát o svoje zdraví ať už sportem nebo pestrou a vyváženou stravou. Od určitého věku se snažím nezapomínat i na preventivní prohlídky, včetně denzitometrie,“ říká ředitelka divadla Hana Heřmánková. Bezbolestné vyšetření osteoporózy (tzv. denzitometrie) se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a k určení množství minerálů v kostech.
AUDIO: Herečka Hana Heřmánková chrání své kosti? Co nám odpověděla?
Řídnutí kostí lze předcházet!
Ve vyšším věku je třeba dbát na bezpečnost, aby se předcházelo pádům, které mohou způsobit zlomeniny. Základem léčby je nejen pravidelný pohyb, ale i zdravá životospráva. Důraz je kladen především na stravu bohatou na vápník (např. mák, sezam nebo tvaroh) a vitamín D (např. ryby a plody moře). Doporučený příjem vápníku pro dospělé osoby nad 50 let je 1200 – 1500 mg denně.
Pro doplnění nedostatku vápníku ve stravě lze využít i volně prodejné léčivé přípravky. Potahované tablety Caltrate PLUS zajišťují dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti.