Terapie „pohádkovou“ místností
Výraz „Snoezelen“ vznikl propojením dvou holandských slov „snuffelen“ (cítit čichové vjemy) a „doezelen“ (dřímat, pobývat, relaxovat). Snaží se o aktivaci a zpříjemnění života postiženým pacientům pomůckami z různých materiálů, tvarů a barev. Relaxační místnostvypadá tak trochu jako z pohádky. Je plná barev, různých světel, stínů a neobvyklých předmětů různorodých tvarů a materiálů. Pobyt v prostoru dětem zprostředkovává multisenzorickou stimulaci, tedy stimulaci hmatu, sluchu, zraku, čichu i chuti.
AUDIO: Snoezelen představí ergoterapeutka Iva Burlaková.
Léčba pacientů
Základem léčby je individuální cvičení s fyzioterapeutem podle doporučení lékaře a aktuálního zdravotního stavu pacienta. Využívají se metody jako reflexní lokomoce prof. Vojty, Kabatova metoda PNF, Bobath koncept či basální podprogramy podle Čápové, SM-Systém MUDr. Smíška, cvičení v závěsném systému atd. Tyto metody se podle potřeby různé doplňují, jako je elektroléčba, magnetoterapie a fototerapie (laser, biolampa). Do léčebného plánu se zařazují také masáže a vodoléčebné procedury.V lázních využívají přírodní léčivý zdroj – termální minerální vodu z pramenů Janův a Černý. Přírodní léčivý zdroj využívá také dětská léčebna Vesna. Její bazén se zvedacím dnem, stejně tak jako rehabilitační bazén v Aquacentru, plní právě tato termální minerální voda.
…………………….
Jánské lázně patří k nejstarším lázním v Evropě, léčivý termální pramen tu byl objeven zbrojnošem Janem z Chockova už v 11. století. Místní lázně tu pak v 17. století založil Jan Adolf Schwarzenberg. Světovou proslulost získaly v 1. polovině 20. století úspěšnou léčbou následků dětské obrny a staly se první léčebnou svého druhu v Evropě vůbec. Teplé minerální prameny a vynikající horské klima se využívá při léčbě pohybových, neurologických, onkologických a respiračních onemocnění.
AUDIO: Na zahájení sezóny zve ředitel lázní inženýr Rudolf Bubla. Masér a cvičitel Martin Šerka prozradí cvičení pro bolavá záda.