Trápí vás únik moči? Pomohou urogynekologové
Únik moči, je ztráta schopnosti vědomě udržet moč. Močová inkontinence se může projevit např. náhlými úniky moči během kašle, smíchu, pohybu apod., nebo jako nucení na močení, které je tak silné, že není možné včas dojít na toaletu.
Příčinou slabosti svěrače může být – těžký porod, těžká tělesná práce, nadváha nebo hormonální změny v období menopauzy.
Nepříjemné nutkání k častému močení pociťují starší lidé. Léčbu určí urolog nebo gynekolog s urologickou specializací. Je na lékaři, zda zvolí konzervativní léčbu, nebo operaci.
Léčba úniku moči
Léky zabírají převážně u lehčích potíží, u žen s ochablými pánevními svaly. Pomáhá také nácvik močení v pravidelných intervalech. Břišní a pánevní svaly je navíc možno posilovat speciálními gymnastickými cviky.
Nejčastějším chirurgickým výkonem je závěsná operace. Využívá se hlavně u žen, jimž močový měchýř poklesá do pochvy.
Stresová inkontinence. Jde o únik moči při zvýšení tlaku v dutině břišní. Moč uniká, bez pocitu nucení na močení, při zvedání těžkých břemen, cvičení, kašli, smíchu, apod. Je důsledkem těhotenství, porodu nebo menopauzy. U mužů může být příčinou stresové inkontinence chirurgické odstranění prostaty.
Urgentní inkontinence. Je únik moči, který je doprovázen náhlým a intenzivním nucením na močení. Velmi často se močí během dne i noci.
Smíšená inkontinence. Představuje kombinaci obou předchozích typů, tj. stresové a urgentní inkontinence.
Důležité je vyšetření pacienta s únikem moči:
Anamnésa – lékař hovoří s pacientem , který popisuje své obtíže
Fyzikální vyšetření – vyšetřuje se tělo pohledem, pohmatem, poklepem a poslechem.
Mikční deník. Lékař Vás požádá o denní (nejlépe několikadenní) záznam příjmu a výdeje tekutin, času močení, množství vymočených porcí moči, počtu úniků moči a údaje zda byly úniky provázeny silným nucením na močení.
Laboratorní vyšetření vzorku moči k vyloučení infekce, přítomnosti krve nebo jiných příměsí.
Laboratorní vyšetření vzorku krve.
Stress test. Zhodnocení úniku moči při zakašlání nebo břišním tlaku.
Ultrazvukové vyšetření. Nebolestivé zobrazení ledvin a močového měchýře se zhodnocením kapacity močového měchýře a množství moči v močovém měchýři po vymočení.
Urodynamické vyšetření. Lékař zhodnotí funkci močového měchýře při jeho plnění a jeho vyprazdňování. Zavede se tenká cévka do močového měchýře a konečníku. Toto vyšetření je důležité k odlišení typu inkontinence a výběru nejvhodnější léčby.
Cystoskopické vyšetření. Tenký nástroj s optikou je zaveden do močového měchýře. Lékař zjišťuje možné abnormality močových cest zodpovědné za obtíže a případně je i odstraní.
AUDIO: Jak se provádí urodynamické vyšetření, to Šárce Málkové řekl urogynekolog Michal Krčmář z Podolské porodnice v Praze.