U nás se nemusíme parazitů děsit
Paraziti jsou nesmírně různorodí a zajímaví, ať už jde o stavbu jejich těla nebo o jejich chování. Většinou se o nich mluví jako o původcích nemocí a lidé se jich bojí, ale málokdo už ví, že paraziti jsou i užiteční.
9 z 10 nejzávažnějších onemocnění na světě jsou způsobeny parazity a nebo se parazity přenáší. Dokáží měnit fenotyp (vzhled) hostitele – například hálky u rostlin, a dokáží také manipulovat svým hostitelem a měnit jeho chování – příkladem je parazitický prvok Toxoplasma gondii – jeden z velmi rozšířených parazitů na celém světě. U lidí nakažení toxoplasmozou dochází ke zpomalení reakcí, zvětšení nebo objevení fóbie, snížení pudu sebezáchovy, zvýšení pravděpodobnosti dopravní nehody.
Jak mohou být tedy paraziti užiteční? Paraziti mají například pozitivní vliv na autoimunitní oemocnění jako jsou kolitida, Crohnova choroba, roztroušená skleroza a různé alergie. Bylo zjištěno, že střevní červi dokáží pozitivně ovlivnit chování imunitního systému hostitele. Je potvrzeno, že lidé se střevními červy trpí méně často autoimunitními onemocněními. V roce 1997 byla v USA provedena klinická studie, kdy vědci z Iowské univerzity vybrali 7 lidí trpící kolitidou a Crohnovou chorobou, jimž už žádné běžné prostředky nepřinášely úlevu a podali jim vajíčka střevních parazitů, kteří normálně žijí ve střevě zvířat a člověku nijak neuškodí. Po několika týdnech se z vajíček vylíhly larvy a šesti ze sedmi nemocných se výrazně ulevilo. (Jde o vajíčka tenkohlavce prasečího Trichuris suis).
Co se týče parazitárních onemocnění lidí v České republice, tak máme docela štěstí. Paraziti (myšleno protista a helminti – cizopasní červi) jsou u člověka ve střední Evropě poměrně vzácní. Ani nejsou u zdravého člověka příčinou žádných obtíží. Čím jižněji se budeme pohybovat, tím více a závažnějších parazitů můžeme potkat. V našich podmínkách ale není třeba velkých obav a je zbytečné se parazitů děsit. V poslední době se stalo bohužel trendem neodborně diagnostikovat parazity pomocí nepodložených diagnostických metod a léčených postupů prováděných mimo oprávněná pracoviště. Jde o frekvenční diagnostiky, biorezonance, zappery, atp. Lidé se vystavují neodborným a neschváleným nasazováním léčiv proti parazitům, včetně tzv. mistrovských minerálních roztoků (MMS) a konzumují antiparazitika bez doporučení odborného lékaře apod., a vůbec si neuvědomují, že si tím mohou způsobovat závažné zdravotní potíže. Bylo by dobré, kdyby se veřejnost zamyslela nad některými těmito fakty a vice se informovala o působení parazitů na lidský organismus.
AUDIO: Máme se bát parazitů, k tomu se vyjádří Mgr.Veronika Siegelová z Katedry parazitologie z Přírodovědecké fakulty UK v Praze.