Spála a spálová angína mohou malé pacienty bolestivě potrápit
Spála a spálová angína mají velmi podobné příznaky. Jde o infekční onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu streptokoků. Nejčastěji postihuje děti předškolního věku. Spála se projevuje horečkou, bolestí v krku a kožní vyrážkou. U spálové angíny bolí krk, sliznice je rudá a madle jsou zvětšené s bílými povlaky.
Původcem jsou streptokoky skupiny A. Přenáší se kapénkovou infekcí při kýchání, kašli nebo mluvením. Kapénky a sliny nemocného ulpívají na rukách, předmětech-příborech nebo hračkách. Spála se šíří ve školkách a jeslích. Onemocnění není neobvyklé ani v pozdějším věku.
Zdravý člověk se po kontaktu s nemocným může stát přenašečem streptokoků, aniž onemocní. Streptokoky se po proniknutí do dýchacích cest usazují na sliznici a začínají se množit. Pronikají do krevního oběhu a uvolňují toxiny. Ty odpovídají za kožní projevy spály.
Jak se projevuje spála
Spála má stejné projevy jako streptokoková angína doplněná o vyrážku. Po nákaze uplynou 2 až 4 dny bez obtíží. Poté se náhle objeví teplota, bolesti při polykání a celková schvácenost. Zvětšují se lymfatické uzliny za dolní čelistí. Kvůli zduřeným mandlím se nemocnému těžce polyká, a proto často odmítá stravu. Jazyk je nejdříve povleklý bílým povlakem. Po několika dnech získává charakteristický „malinový“ vzhled.
Toxin tvořený streptokoky vyvolává kožní vyrážku. Ta se objevuje přibližně za 12 až 48 hodin po nástupu prvních obtíží. Vznikají drobné pupínky, připomínající „husí kůži“. Pupínky růžové nebo jasně červené barvy se vysévají nejdříve na břiše a na hrudníku. Většinou vyrážka nesvědí.
Vyšetří se celkový stav dítěte s pohledem do pusinky. Odebere se krev a provede se výtěr z krku.
Základem léčby jsou antibiotika. Spálová angína se léčí asi 7-10-denním podáváním penicilínu ve formě tablet, sirupu nebo nitrosvalových injekcí. Ke zmírnění bolestí a teploty slouží léky obsahující paracetamol (Paralen, Panadol) nebo ibuprofen (Ibalgin, Nurofen).
Na bolesti krku kromě léků pomáhá i suchý zábal. Stačí šátek nebo obyčejná bavlněná dětská plena. Další možností je tzv. Priesnitzův obklad – vlhká zapářka. Na doporučení lékaře můžete provádět výplachy krku, kloktat teplou slanou vodu (čajová lžička na sklenici vody), zelený čaj nebo speciální léčebné roztoky, které dostanete na předpis v lékárně.
Po léčbě spály by se mělo dítě šetřit ještě týden a nechat ho mimo kolektiv. Obvykle se provádí ještě vyšetření moči, zda nedošlo k zánětu ledvin.
Spálová angína
Spálová angína se vyskytuje většinou u dětí ve věku od 3 měsíců do 3 let a poté nad 10 let. Začátek onemocnění je náhlý a provází ho horečka, zimnice, únava a bolest v krku. Časté je také zvracení a bolesti břicha. Sliznice hltanu je sytě rudá, mandle jsou zvětšené a obvykle s povlaky. Zpravidla také dojde i k bolestivému zduření.
Zhruba u poloviny se spálová angína projevuje mírněji, teplota je jen lehce zvýšená a bolest v krku není nijak intenzivní. Kojenci a mladší batolata trpí spíše jen hlenohnisavou rýmou, zvětšením mízních uzlin a zánětem středního ucha.
Vyhnout se nemoci nejde. Streptokokové infekce jsou velmi nakažlivé. Při jejich zanesení do kolektivu se rychle šíří. Děti nemocné spálou by měly být co nejdříve izolovány. Až do úplného vyléčení musí zůstat doma v posteli.
Riziko nákazy omezíte dodržováním hygienických zásad. Často si myjte ruce, jezte vlastním příborem a pijte jen ze své sklenice.
AUDIO: O spále nám více prozradila MUDr. Stanislava Šimková, primářka Infekčního oddělení Thomayerovy nemocnice.