Očkování u dospělých – je malý zájem
Očkovací kalendář pro dospělé už existuje sedm let. Zatímco očkování kojenců je běžnéí, dospělí se nechávají očkovat jen zřídka. Přesto se doporučuje v dospělosti ochrana proti 15 nemocem.
„Očkování v dětství není celoživotní. Dětské infekce se proto mohou objevit i u dospělých, zvláště pak u seniorů. S věkem totiž klesá imunita. Zatímco kolem 20.-30. roku věku je imunitní odpověď organismu vysoká a výskyt infekčních onemocnění je naopak nejnižší, obranyschopnost šedesátníka se dá srovnat s obranyschopností kojenců,“ upozorňuje profesor Roman Chlíbek z katedry epidemiologie Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.
S přechodem od pediatra k všeobecnému praktickému lékaři se snižuje frekvence preventivních prohlídek.I přesto,že máme nárok na bezplatnou preventivní prohlídku každé dva roky. „Dospělí navštěvují svého lékaře obvykle jen při závažnějších potížích. Zároveň jejich vůli k vakcinaci může snižovat minimální úhrada očkování ze zdravotního pojištění,“ domnívá se epidemiolog.
Očkování těhotných jako ochrana novorozeňat
Za posledních 10 let přibyla více než dvacítka nových vakcín. Snižují rizika, chrání chronicky nemocné nebo rodiny s malými dětmi. Zajímavostí je pak očkování těhotných žen proti černému kašli. „Cílem je především chránit novorozence díky imunitě matky a přenosu mateřských protilátek na novorozence v době, kdy ještě není možné očkovat děti samotné,“ vysvětluje profesor Chlíbek.
Novinkou je očkování seniorů nad 65 let proti pneumokokovým onemocněním s úhradou z veřejného zdravotního pojištění. Bakterie pneumokoka je nejčastějším původcem vzniku pneumonie neboli zápalu plic. Nejohroženější skupinou jsou právě senioři nad 65 let. Riziko vzniku pneumokokového zápalu plic je 14x vyšší právě u těchto seniorů než u ostatních.
Seniorům jedna vakcína nestačí
V současnosti mají senioři možnost očkování proti pneumokokům dvěma vakcínami. „Ty však nejsou totožné, ale vzájemně se doplňují. Optimální možnou ochranu tedy poskytují vakcíny společně v kombinaci,“ doporučuje profesor Chlíbek. Kombinace dvou vakcín stojí zhruba 2 000 Kč. Zdravotní pojišťovny seniorům připívají cca 500 Kč, což je plná cena pro levnější z doporučovaných vakcín.
Pojišťovny přispívají, a někdy i částečně na ochranu proti tetanu, chřipce, pneumokokovým infekcím a vzteklině.
Řada zdravotních pojišťoven pak svým klientům přispívá z tzv. preventivních fondů. Je však na každém člověku, jakým způsobem tento příspěvek využije. VZP například nabízí svým dospělým klientům:
- 500 Kč na pohybové aktivity či sestavení jídelníčku od odborníka s cílem předcházet srdečně-cévním onemocněním.
- 2 500 Kč na odvykací kúru pro závislé na tabáku.
- Až 500 Kč na očkování, například na vakcíny proti klíšťové encefalitidě, žloutence, meningitidě nebo chřipce (do 65 let, poté ze zákona plná úhrada).
AUDIO: O očkování dospělých se více dozvíte od profesora Romana Chlíbka z Hradce Králové.