Nesnášenlivost mléka je často neprávem považována za příčinu obtíží
Mléko je jedním z nejbohatších zdrojů bílkovin, které obsahují nenahraditelné aminokyseliny. Je také zdrojem vápníku pro naše kostí. Obsahuje vitamíny, včetně tolik potřebného vitamínu D.
Existují lidé, kteří trpí buď intolerancí mléka, nebo jsou přecitlivělí na některé z alergenů obsažených v mléce. Pozor, mezi těmito dvěma stavy jsou zásadní rozdíly. Lze je odhalit klinickým vyšetřením pomocí laboratorních testů.
Intolerancí mléka rozumíme sníženou aktivitu enzymu laktázy, který rozkládá mléčný cukr, laktózu. Lidé s nízkou aktivitou laktázy laktózu dostatečně nerozkládají. Ta je následně zkvašována fyziologickou střevní mikrobiotou za vzniku plynu a některých chemických látek, které jsou odpovědné za obtíže. Ty se dostavují po požití většího množství mléka (zvláště syrového) s delším časovým odstupem, obvykle v řádech hodin. Většinou se jde o bolest břicha, nadýmání a průjem.
Laktózová intolerance není alergie na mléko!
Vedle nesnášenlivosti mléka, která je způsobena sníženou aktivitou enzymu laktázy (rozkládá mléčný cukr – laktózu), může být vzácně příčinou zdravotních obtíží alergie na složky mléka.
„Jde o imunopatologickou reakci zprostředkovanou protilátkami třídy IgE, které reagují s definovanými alergeny mléka (laktalbumin, laktoglobulin a kasein). U alergických osob vyvolá vystavení se i pouhému stopovému množství alergenů okamžitou alergickou reakci, která se dostavuje do pár minut. Její příčinou je uvolnění celého spektra biologicky aktivních látek ze žírných buněk,“ sděluje přední český alergolog prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc.
Projevy, jako je svědění či otok, obvykle začínají v ústní dutině. Připojuje se výtok z nosu, mohou nastat i dechové obtíže. Na kůži se objevuje kopřivka, v čase se může vyvíjet ekzém. Pravidlem jsou střevní obtíže, bolest, průjem. Zcela výjimečně po expozici mléčným alergenům dochází k celkové anafylaktické reakci.
Alergie na mléko se někdy můžete zbavit
Někteří jedinci se mohou alergií na mléko zbavit. A to, když je mléko tepelně opracované (např. pečené), v podobě koláčů. Tímto způsobem se po čase tělo „naučit“ tolerovat mléko a mléčné výrobky.
Zabraňte alergiím, začleňte pevnou stravu u dětí již po ukončeném 4. měsíci
Především maminky by měly dbát na to, kdy a čím své děti krmí. Důležité totiž je jim zavčas zařadit do jídelníčku kromě mateřského mléka i pevnou stravu.
„Tolerizační“ okno – účinně proti alergii
Lékaři maminkám doporučovali, aby každé dítě výlučně kojily zhruba do 10 měsíců až do jednoho roku. To samozřejmě platí i nadále. Nicméně stará doporučení zakazovala zařazení pevné potravy kojencům a odsouvala ji až na pozdější období. Nyní se ale ukazuje, že to bylo špatně.
„Ve střevní slizniční imunitě se v období mezi ukončeným 4. měsícem a do konce 6. měsíce věku otvírá tzv. tolerizační okno. V této době by měla být dětem do jídelníčku zařazena pevná strava, která postupně obsahuje všechny složky – včetně kravského mléka. Tímto způsobem si náš imunitní systém navykne na tyto potenciálně alergenní složky stravy a bude je v budoucnu tolerovat,“ dodává prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc.
AUDIO: Někteří lidé jsou citlivější na mléko, to už potvrdí český alergolog profesor Jan Krejsek z Hradce Králové.