Světový den zubního zdraví 20.březen – zdravá ústa – zdravé tělo
Základem zdravého chrupu je kvalitní preventivní péče. Právě Světový den ústního zdraví nabízí akce, zaměřené na prevenci dentálních onemocnění. Dozvíte se základní pravidla ústní hygieny Pět kroků pro váš úsměv na celý život, jehož součástí je i Patero pro rodiče s radami. Co dělat, aby dětský chrup neonemocněl minimálně do 10 let věku.
Dobře prováděná prevence je jednoduchá a levná, zatímco ošetření kazů a náhrady ztracených zubů naopak jsou složité a drahé. „Každý rok jsou dvě prohlídky u zubního lékaře hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, náklady na návštěvy dentální hygienistky a na všechny pomůcky ústní hygieny (zubní kartáček, zubní pasta s fluoridy, mezizubní čisticí pomůcky, antibakteriální ústní voda a také žvýkačky bez cukru, které pomáhají udržet zuby zdravé, když si je po jídle nemáme možnost vyčistit)
se pohybují okolo deseti korun denně. Například za cenu jednoho zubního implantátu v řádu desetitisíců korun lze o zuby kvalitně pečovat přibližně deset let,“ vysvětluje MUDr. Jan Černý, člen Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK.
AUDIO: Infekce proniká do těla skrze zuby, k tomu se vyjádří stomatolog Jan Černý.
Péče o zuby je nezbytný už od raného dětství. Rodiče by měli registrovat své dítě u zubního lékaře do 12 měsíců věku a už při první návštěvě předložit lékaři Zubní průkaz dítěte, který poskytují matkám porodnice. Zubní průkaz dítěte je určen k přehlednému zápisu preventivních prohlídek u zubního lékaře a informací o prořezávání zubů, riziku vzniku či případném výskytu zubního kazu, o užívání fluoridových preparátů. „Zubní průkaz dítěte má sloužit také jako nástroj komunikace mezi zubním a dětským lékařem, protože zdravý chrup, dětský stejně jako stálý, je základem zdraví celého organizmu, zatímco neošetřený chrup a komplikace související s výskytem zubního kazu mohou velmi negativně ovlivnit celkový zdravotní stav člověka,“ varuje MUDr. Taťána Vrbková, členka představenstva ČSK a členka Odborné skupiny pro dentální zdraví a prevenci při ČSK.
AUDIO: Čištění zoubků u dětí objasní lékařka Taťána Vrbková.
Patero pro rodiče
Cílem správné péče je, aby dětské zoubky do 10 let věku vůbec neonemocněly.
1. Své dítě přiveďte k zubnímu lékaři na první vyšetření po prořezání prvního zoubku. Na preventivní prohlídku choďte s dítětem k zubnímu lékaři každých 6 měsíců. Lékaři vždy předložte Zubní průkaz dítěte!
První návštěva s dítětem u zubního lékaře by měla proběhnout po prořezání prvního zoubku, nejpozději ve 12 měsících Další pak opakovat po 6 měsících. Jen tak si dítě zvykne na prostředí zubařské ordinace, a pokud budou rodiče dodržovat všechny zásady, které jim jejich ošetřující lékař sdělí, nebude se muset bát zubní vrtačky a návštěva zubního lékaře pro něj nebude stresující.
2. Zubní kaz je infekční onemocnění! Proto pokud možno neolizujte dítěti lžičku
ani dudlík, můžete přenést do jeho ústní dutiny kazotvorné bakterie.
Zubní kaz je infekční onemocnění a může olizováním lžiček a dudlíků přenést do úst dítěte kazotvorné bakterie. Místo toho by maminky měly u sebe mít pro dítě čistou vodu k pití, kterou pak mohou lžičku nebo dudlík omýt téměř kdekoliv. Nakonec, maminkám by se také nelíbilo, kdyby jim někdo olizoval skleničku nebo příbor, a dítě je stejný člověk, jen neumí říci, aby mu to dospělí nedělali.
3. Dětská ústa začněte čistit od prořezání prvního zoubku, dítěti při čištění zubů pomáhejte minimálně do 10 let věku. Důležitá je důslednost a pravidelnost!
Pravidelnost a důslednost je naprosto nezbytná. Stejně tak důležitá je pomoc při čištění zubů starším dětem a následná kontrola vyčištěných zubů. Dětský chrup tvoří základ chrupu stálého, a proto musí být zdravý! Jinak by rodiče měli počítat s fyzickými i psychickými útrapami svého dítěte, pramenícími z bolestivých kazivých zoubků, s následky jejich špatné péče o dětský chrup.
4. Nikdy nepodávejte dítěti po večerním čištění zubů žádnou potravu nebo nápoj obsahující cukr, a to ani mléčný. Pozor na stravovací a pitný režim během dne! Naučte dítě pít čistou vodu.
U malých dětí je důležité, aby po večerním čištění zubů už nedostaly žádné jídlo ani nápoj obsahující cukr, včetně mléčného. V noci by děti (a nejen děti) měly pít pouze čistou vodu. Každý prohřešek, popíjení sladkých nápojů a konzumace sladkých jídel během dne, kdy cukr ve spojení s časem zubnímu kazu dokonale nahrává. Lepší je vypít nebo sníst něco sladkého najednou, než mlsat průběžně celý den.
5. Účinnou pomocí proti zubnímu kazu je také fluoridová prevence, proto používejte
k čištění zubů dítěte vhodnou dětskou pastu s fluoridy. Starší děti mohou ústní hygienu doplnit použitím vhodné ústní vody. Pokud nemohou použít po jídle a pití kartáček, zdravé zuby jim pomůže udržet žvýkání žvýkačky bez cukru.