Přibývá párů, které řeší neplodnost. S tím roste i věk prvorodiček.
Bývalá moderátorka Rádia Impuls Jitka Vlková se před několika měsíci stala maminkou zdravého chlapečka. Podstoupila na klinice GENNET umělé oplodnění. Podle ní je důležité se na tento životní krok důkladně připravit, jak fyzicky tak i psychicky.
„Čekal mě důležitý proces, netajila jsem to, všichni v mém okolí to věděli. Ono to docela pomáhá, protože na to každý den myslíte, povídáte si o tom s kolegy, rodinou a vlastně zjišťujete, že všem těm krokům k miminku co děláte, velmi věříte. Když jsem se rozhodla pro IVF, fyzicky i duševně jsem se připravovala. Vše ostatní šlo najednou stranou.“ komentuje své rozhodnutí a doplňuje: „Víte, když jsem si sama píchala dvanáct dní před vložením vajíčka dvě injekce denně pro stimulaci vaječníků, dělala jsem to s radostí. Vedle mě byla růžová dětská deka a já na ní viděla už to miminko. Ta představa mi dodala mnoho odvahy!“
AUDIO: Maminka Jitka Vlková už chová v náručí malého Jarouška, ale nebyla na to sama.
Co k rizikům těhotenství ve vyšším věku říká primářka MUDr. Milada Brandejská, vedoucí IVF programu: „Rizika početí ve vyšším věku ženy by měl pár konzultovat s gynekologem i genetikem. Ti mohou pár informovat o rizicích těhotenství ve vztahu s přibývajícím věkem a o zvyšující se pravděpodobnosti výskytu vrozených vad způsobených zhoršující se kvalitou pohlavních buněk.“
AUDIO: Jak vypadá příprava maminky na její miminko, odpovídá primářka Milada Brandejská.
Genetika hraje stále větší roli v plánování rodičovství, může například odhalit riziko vrozených vad u dítěte. MUDr. Monika Koudová, vedoucí genetického programu upozornila na možnost genetického vyšetření Czecanca. Vyhledává vrozenou dispozicí k určitým typům nádorů, specifikuje onkologická rizika pro členy rodin se zatíženou onkologickou anamnézou a doporučuje vhodnou prevenci v těchto rodinách. Panel Czecanca zahrnuje celkem 219 cílových genů a umožňuje tak analýzu všech 44 známých genů, které jsou příčinou dědičných nádorových onemocnění. „Jsme jedním z pouze čtyř pracovišť v České republice, které se účastní společného projektu, a proto můžeme tento panel k vyšetření svých pacientů používat.“, upřesňuje MUDr. Monika Koudová.
Úspěšnost toho, že se pár dočká vysněného potomka se tímto velmi zvyšuje. Nejde jen o celkovou péči o zdraví budoucí maminky, ale provádějí se hlavně různá preventivní vyšetření.