Inkontinence nesmí být tabu
Víte, že inkontinencí- samovolným únikem moči, trpí celosvětově až 200 milionů lidí? V Česku je to dokonce více než jeden milion – tedy každý desátý. Plných 33 % pacientů však o svém problému mlčí a nijak jej neřeší. Již 8.Světový týden kontinence si klade za cíl upozornit na tento problém, pomoci lidem trpícím tímto onemocněním, zlepšit kvalitu života.
Do aktivit v rámci Světového týdne kontinence, který letos trvá od 20. do 24. června, se zapojuje také společnost HARTMANN – RICO. Patří k největším výrobcům a distributorům pomůcek
a kosmetiky pro inkontinentní pacienty. Průzkumy ukazují, že s inkontinencí se po 45. roce života potýká zhruba každá čtvrtá žena.
Jak úspěšně řešit inkontinenci?
Inkontinence může mít více příčin. Kromě věku jde zejména o genetiku a pohlaví, roli hraje i míra ochabnutí svalů pánevního dna. Inkontinence není nemoc, ale symptom, že v lidském těle není něco v pořádku. Člověk tak nedokáže ovládat ani čas ani místo úniku moči.
„Nejčastějším druhem inkontinence, kterým trpí až polovina pacientů, je stresová inkontinence. Nechtěný úniku moči nastává během námahy, jako kašlání, kýchání nebo zvedání břemene. Málo známým faktem je, že lehká forma inkontinence se mnohdy objevuje i u velmi mladých lidí, například vrcholových sportovců, kteří nadměrně zatěžují svaly pánevního dna, či žen v těhotenství či po porodu,“ říká urogynekolog MUDr. Lukáš Horčička, vedoucí lékař Urogynekologické ambulance GONA v Praze.
Inkontinenci je možné správně zvoleným postupem zmírnit. Proto je nutné navštívit odborníka (například obvodní lékař, urolog, gynekolog), který určí způsob léčby a poradí i vhodné cvičení a pomůcky.
„Pokud se únik moči včas diagnostikuje, lze jej vhodnými aktivitami a zdravou životosprávou do značné míry upravit,“ říká rehabilitační lékařka MUDr. Jana Vlková, která se specializuje na pomoc pacientům trpícím stresovou inkontinencí. „Správné a pravidelné provádění posilování svalů pánevního dna může výrazně pomoci snížit výskyt inkontinence. Velmi však záleží na silné vůli a odhodlání pacienta, jelikož změny je možné pozorovat až po několika týdnech pravidelného cvičení.“
AUDIO: Jak se preventivně chovat,na to už odpoví profesor Tomáš Hanuš, z urologické kliniky VFN a rehabilitační lékařka Jana Vlková z Liberce.
Nebojte se o svém problému mluvit
Prostřednictvím nové kampaně, jejíž tváří je zakladatelka nadace Krása pomoci, topmodelka
a Miss World 2006 Taťána Kuchařová, snaží se bořit tabu a informuje širokou veřejnost o řešeních a pomůckách, které mohou do značné míry usnadnit život.
„V nadcházejících třech letech budeme upozorňovat na aktuální zdravotnická témata a já věřím, že se nám podaří prolomit tabu a pomoci lidem v tom, aby se za své zdravotní problémy nestyděli a nebáli se je řešit. Mám také radost z našeho partnerství HARTMANN s mojí nadací Krása pomoci, která již osmým rokem pomáhá nemocným a osamělým seniorům,“ hodnotí spolupráci Taťána Kuchařová.
AUDIO: O inkontinenci hovoří Taťána Kuchařová a své příběhy sdělí 2 pacientky.
Společnost Incoforum připravuje v rámci letošního Světového týdne kontinence- již 4.té – infostánek v Obchodním Centru Nový Smíchov.
Na stánku odpovídají na dotazy návštěvníků sestry ze specializovaných pracovišť urologie a urogynekologie..