I na cestách si můžete vařit zdravě a chutně
Léto je čas dovolených a cestování, kdy si přejeme odpočinout od dennodenních povinností a užít si volno plnými doušky. To poslední, co chceme, je strávit celé dny u sporáku a vyvařovat. Naštěstí je tu novinka, která přišla na trh v září 2015 – jde o produkty, se kterými vykouzlíte chutné, zdravé a levné jídlo během několika minut, ať už jste na chalupě , v apartmánu u moře , pod stanem nebo pořádáte letní grilování pro vaši rodinu či přátele.
„LeGracie vznikla z prosté potřeby dopřát si kvalitní jídlo, o kterém vím, co obsahuje, kdekoliv a kdykoliv,“ uvádí Simona Hošnová, zakladatelka značky , která stojí za recepturami jednotlivých pokrmů. Všichni ocení vedle vynikající chuti jídel, rychlosti a jednoduchosti přípravy i kompaktnost a minimální váhu balení. Vše je totiž pohromadě v jednom sáčku. Určitě si vzpomínáte, jaké to bylo mít kufr auta nacpaný štanglema salámu a zavařeným masem, kolik váží krosna plná konzerv, či jak dá zabrat zavřít kufr, který je plný jídla (a nakonec vás s ním nepustí na letišti přes kontrolu). Tak to už nehrozí.
Už teď přemýšlíte, co budete vařit na dovolené, co nakoupit, jak to zabalit? Kolik to bude stát? I na dovolené může být legrace připravit vynikající tříchodové menu – polévku, hlavní jídlo a dezert – do třiceti minut. Nenechte se však mýlit – přestože jde o jídla, která hravě zvládnou i nekuchaři, jsou velmi chutná a zdravá. „K našim pytlíkům potřebujeme jen vodu, olivový olej, sůl, máslo, cukr, nebo med,“ poukazuje na jednoduchost přípravy jídel, které dokazují, že rychle a chutně se dá vařit i bez glutamátů a éček, říká Simona Hošnová. Výhodou také je, že si tato jídla dopřejí lidé s intolerancí na lepek, lidé, kteří drží dietu i děti. Nemusíme tak vařit zvlášť pro jednotlivce.
AUDIO: Rychlou přípravu jídel na cestách představí zakladatelka značky Simona Hošnová.
Značka nabízí široký výběr polévek a hlavních jídel. Lahodné a někdy i neobvyklé kombinace obilovin, luštěnin, sušené zeleniny a semínek jsou základem pro vynikající a plnohodnotná jídla.
Můžete je připravit jen tak – s minimem ingrediencí, či dle své libosti doplnit o další suroviny, jak prozrazuje šéfkuchař Martin Svatek, člen Národního týmu asociace kuchařů a cukrářů České republiky: „Když si koupíš pytlík, můžeš ho uvařit podle návodu – je to rychlé, chutné, bez práce a navíc ještě zdravé. Ale tyhle sáčky dokážou mnohem víc, protože když si s nimi trochu pohraješ a přidáš co ti chutná (zeleninu, bylinky, vývar) vykouzlíš z výrobků rázem úplně jiné jídlo podle sebe. To je na tom to krásné – ta možnost – jednoduše, ale přitom pokaždé jinak. Už naše babičky vždycky měli něco ve špajzu, co mohli vytáhnout pro rychlé vaření a teplé jídlo bylo na stole raz dva, teď můžeme mít ve špajzu LeGracii.“
Zdravé polévky, například Vigna s pohankou a fazolkami mungo, jedinečná italské rizota – ať už netypické Chia s hruškou, tak gurmánské Peperone s papričkami či rudé rizoto Barbarossa s červenou řepou a další, zeleninové špaldoto Gusto a slaný kuskus Vario, doplňují novinky v podobě sladkých dezertů.
A jelikož téměř každý rád mlsá a dokonce i mlsání může být zdravé, jsou sladké pokrmy zcela bez přidaného cukru a náhradních sladidel. Je možné si vybrat ze tří variant. Kombinace obilovin, ovoce, rozinek a ořechů bude lahodit mlsnému jazýčku dětí i těch, kteří se laskomin nechtějí vzdát.
Kus štrůdlu už podle názvu napovídá, že jde o netradiční spojení tradičních českých chutí – jablka, skořice a vlašských ořechů s kuskusem, který i v cizině zažene stesk do domově a babiččině kuchyni. Jáhly a skořici v Medovém jablku naopak ozvláštňuje exotické kaki. Poslední z této delikátní trojice potěší milovníky hitu zdravé výživy – chia semínek. Ty totiž doplňují kuskus, hrušku, rozinky a mandle v pytlíku nesoucí příznačný název Sladké mámení. Z těchto dobrůtek můžeme dle libosti tvořit sladké kaše, sušenky, či koláče, po kterých nezůstane ani drobeček – a přesto nezničí štíhlou linii.
AUDIO: Pár rad si poslechněte od šéfkuchaře Martina Svatka.