Plavete s kontaktními čočkami? Neporušujte pravidla!
Pokud jste zastánci vícedenních kontaktních čoček, nezapomínejte se o ně pravidelně a důsledně starat. Doba dovolených nahrává tomu, že se pravidla mohou občas porušit, ale v případě péče o kontaktní čočky by se to nemuselo vyplatit.
Pro riziková místa (rybníky, bazény, moře) se doporučuje používat čočky jednodenní. „Pokud chcete mít však stoprocentní jistotu čistých čoček, používejte peroxidový roztok, např. EasySept Hydro+, který je zárukou důkladné dezinfekce a čistoty čoček již po 4 hodinách a díky zvlhčující složce udržuje čočky déle zvlhčené. Navíc neobsahuje konzervanty, proto je vhodný i pro lidi s citlivýma očima či alergiky,“ říká optometrista Mgr. Pavel Beneš, Ph.D. z Katedry optometrie a ortoptiky Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.
Vše má své pravidlo.
Jste-li i tak zastánci vícedenních kontaktních čoček, musíte je každý den důkladně vyčistit, vydezinfikovat a uložit do pouzdra. Před každou manipulací s čočkami je třeba mít řádně omyté a osušené ruce. V případě, že používáte víceúčelový roztok, pouzdro nejprve vypláchněte roztokem na kontaktní čočky a potom ho naplňte až po rysku. Než vložíte čočky, musíte je jemně mechanicky vyčistit – lehce je prstem promněte ve dlani. „Opět použijte roztok, nikdy ne vodu, která může být zdrojem škodlivých mikroorganizmů. Všechny potřebné kroky (čištění, dezinfekce, zvlhčení…) v jednom roztoku obsahuje např. Biotrue, který se řadí k bioinspirovaným výrobkům – jeho složení vychází z prostředí oka,“ říká optometrista. Při vkládání čoček do pouzdra dbejte na to, aby byly zcela ponořeny. Jinak mohou vyschnout a ztratit své optické vlastnosti. Podle Mgr. Beneše by čočky v roztoku měly setrvat minimálně šest hodin, aby dezinfekce mohla správně účinkovat. Po vyjmutí čoček z pouzdra použitý roztok vylijte a nechte pouzdro vyschnout, poté zavřete. Nikdy nedávejte čočky do roztoku z předešlého dne. Někteří odborníci doporučují kontaktní čočky vyjmout a vyčistit co nejdříve po skončení plavání a nečekat až na večer.