Na kameny vodou a minerálkou
Kameny v močových cestách trpí více než 4 % populace, urolitiáza (onemocnění ledvinovými kameny) se týká každého osmého z nás a u poloviny pacientů, kteří měli kámen v močových cestách, se tvorba kamene opakuje. Vznik podporuje i špatná životospráva v čele s pitným režimem. Ti, co hodně solí a jsou obézní, je riziko urolitiázy vyšší.
„Urologická onemocnění se týkají v podstatě každého, přesto se i v dnešní době velká část populace zdráhá urologa navštívit,“ konstatuje Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., přednosta Urologické kliniky FN Motol a 2. LF UK a předseda České urologické společnosti ČLS JEP a dodává: „právě proto chceme vymýtit stud pacientů, informovat veřejnost o práci urologů a o urologických onemocněních celkově ve snaze zajistit včasnou diagnostiku u všech urologických příznaků.“
AUDIO: Jak předcházet kamenům v močových cestách hovoří profesor Marek Babjuk. Příběh poví pan Michal Ludvík.
Nutriční terapeutka Mgr. Miroslava Matějková, DiS. z 1. LF UK a VFN Praha pro zdravé ledviny doporučuje vypít minimálně 2 l tekutin, jejich příjem během dne rovnoměrně rozdělovat do menších dávek, před spánkem vypít tekutin přibližně 0,5 l a doplňovat je i po nočním močení. „Pijte především přírodní vodu bez obsahu cukru a chemických přídatných látek, která by měla tvořit polovinu přijatých tekutin. Do každodenního pitného režimu zařaďte přírodní minerálky, slabě i středně mineralizované vody můžete pít dlouhodobě. Střídejte i bylinné čaje, ovocné šťávy (nejvhodnější je 100% pomerančová) a mléko. Omezte příjem piva a alkoholu vůbec,“ doplňuje terapeutka.
Ledvinové kameny se vytváří ve chvíli, kdy minerály a další kamenotvorné látky v moči dosáhnou nerovnováhy nebo vyšší koncentrace a krystalizují. Většina krystalů je drobná a odchází močí
bez problémů z těla ven. Za nepříznivých podmínek se však z krystalů vytvoří velké kameny,
které blokují močové cesty, protože jimi neprojdou. Následkem bývá silná bolest a je nezbytné lékařské ošetření. „Na vzniku ledvinových kamenů se může podílet mnoho faktorů,ale rozhodně ne pití minerálních vod. Ty do pitného režimu patří, protože kromě tekutin dodávají tělu i důležité minerální látky, zejména draslík a magnézium, které tvorbě kamenů naopak brání. Také není pravda, že by tvorbě ledvinových kamenů bránilo pivo. Vzhledem k vysokému přísunu energie, a tím zvýšenému vylučování kyseliny močové v moči, se pití piva nedoporučuje,“ vysvětluje urolog As. MUDr. Aleš Petřík, Ph.D. z Urologického oddělení Nemocnice České Budějovice a zároveň z Urologické kliniky 1. LFK UK a VFN Praha.
AUDIO: Jak se kameny v močovém ústrojí odstraňují, k tomu se vyjádří urolog Aleš Petřík.