Čistíte si zuby správně? Předejít můžete zánětu dásní i parodontitidě
Krvácejí Vám dásně? Pak pravděpodobně trpíte onemocněním zvaným zánět dásní, které nejčastěji vzniká z důvodu nesprávné ústní hygieny. Naštěstí jej můžete léčit a jeho projevy potlačit důkladným čištěním zubů. Dbát byste měli nejen na správnou techniku čištění. Vybrat byste si měli také vhodnou zubní pastu, kartáček a případně i ústní vodu.
Horní i dolní zuby obklopuje dáseň – sliznice, která by měla těsně přiléhat k jednotlivým zubům a mít světle růžovou barvu. Zdravá dáseň je také lesklá a pevná. Díky tomu, že těsně obepíná zuby a kryje také zubní krčky, chrání chrup před tvorbou zubního kazu.
V případě nedostatečné či špatné zubní hygieny dochází k tvorbě zubního plaku na zubech a dásních. Jedná se o lepkavé pokrytí povrchu zubu bakteriemi, hlenem a kousky nestrávené potravy. Pokud tento zubní plak následným důkladným čištěním zubů a mezizubních prostorů neodstraníme, postupem času tvrdne a mění se v zubní kámen. Během celého procesu se přitom z bakteriálního plaku uvolňují toxiny, které dráždí dáseň. Ta na ně reaguje zánětem.
Během zánětu je dáseň oteklá, zčervenalá a na jejím povrchu se mohou vytvořit vředy nebo puchýřky. Bolí vás při podráždění nebo krvácí.
Jestliže zánět dásní neléčíte, může toto onemocnění postoupit do fáze parodontitidy. Pak již dochází k postupnému rozkladu závěsného aparátu zubů, které se začnou viklat a následně vypadávají. Zatímco zánět dásní můžete léčit, parodontitida je již nevratné onemocnění, které v mnohých případech vede až ke ztrátě chrupu.
Při léčbě zánětu dásní je nejdůležitější důkladné čištění zubů a pravidelná návštěva zubního lékaře dvakrát ročně. S odstraněním zubního plaku a kamene vám může pomoci také profesionální dentální hygienistka, kterou je vhodné také navštívit dvakrát za rok.
Při správném čištění zubů, kterému byste měli věnovat čas minimálně dvakrát denně po dobu pěti minut, nestačí používat pouze klasický zubní kartáček. Pro lepší vyčištění mezizubních prostorů byste měli mít k dispozici také mezizubní kartáčky a dentální niť. Důležitý je zároveň výběr zubní pasty. Prováděnou ústní hygienu můžete ještě podpořit užíváním ústní vody.
Pokud máte potíže s podrážděnými dásněmi, jsou vhodnými prostředky v boji se zánětem dásní zubní pasta, kartáček a ústní voda z řady meridol® Gum Protection. Zubní pasta a ústní voda obsahují směs aminofluoridu a fluoridu cínatého, které pomáhají neutralizovat zbytky bakteriálního plaku zůstávajícího obvykle i poté, co jste si zuby vyčistili kartáčkem. Fluoridová směs tak zabraňuje tvorbě nových bakterií v ústech a přispívá k udržení zdravé ústní mikroflóry.
Zubní kartáček meridol® Gum Protection svými měkkými vlákny pomáhá odstranit plak na okrajích dásní a v nedostupných místech. Pravidelným užívám zubní pasty, kartáčku a ústní vody řady meridol® Gum Protection tak nejen výrazně přispějete k důkladnému vyčištění svého chrupu, ale snížíte i riziko vzniku zánětu dásní a parodontitidy.