Měření cév Češi zjistí, jak staré jsou jejich cévy
Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy, konkrétně na nemoci srdce a cév. Kardiovaskulární choroby jsou příčinou úmrtí 50 % populace a ve srovnání s vyspělými zeměmi EU je dokonce úmrtnost na srdečně cévní onemocnění dvakrát vyšší. Proto lékárníci společně s lékaři nabízí lidem, aby si zkontrolovali stav svých cév. Tzv. Poradny pro cévní věk budou lidem k dispozici postupně až ve 250 lékárnách po celé zemi.
Návštěvníci lékáren tak mohou zdarma zjistit svůj cévní věk za pomoci speciálního přístroje, který je v České republice vůbec poprvé. „Cévy stárnou společně s celým organismem. U některých jedinců dokonce rychleji, než by odpovídalo jejich kalendářnímu věku. Stárnutí cév je spojeno s ukládáním aterosklerotických plátů, snižováním prostupnosti cév a zvyšováním jejich tuhosti. Čím více jsou cévy zanesené a tužší, tím vyšší vykazují cévní věk. Pokud přijdou návštěvníci do našich vybraných lékáren měření vyzkoušet, dozvědí se, jak staré jsou jejich cévy v porovnání se skutečným věkem, a odhalí tak riziko případného vzniku kardiovaskulárních chorob,“ říká majitelka pražské lékárny a koordinátorka akce PharmDr. Hana Chudobová.
AUDIO: O přístroji na cévy hovoří koordinátorka akce PharmDr. Hana Chudobová.
Podle MUDr. Kateřiny Uxové, odborného poradce sítě Alphega lékáren (kde se unikátní měření odehrává), může výsledek měření ovlivnit například nervozita. „V případě alarmujících hodnot doporučíme pacientovi navštívit s vytištěnými výsledky přímo konkrétního specialistu v daném kraji,“ dodala Uxová. Podle kardiologů se za posledních 10 let podařilo snížit úmrtnost na nemoci srdce a cév o 20 %, a to především díky účinnějším diagnostickým a léčebným postupům. Zásadní vliv také hrálo postupné snižování hladiny cholesterolu a lepší péče o nemocné s vysokým krevním tlakem. „Prevenci vnímáme jako naprosto zásadní. Před několika dny jsme v rámci 120. výročí založení FN Olomouc nabízeli na olomouckém náměstí lidem měření tlaku a cholesterolu. Drtivé většině jsme naměřili vysoké hodnoty krevního tlaku i cholesterolu a bohužel se od nich dozvěděli, že se nijak neléčí. Obecně lze říci, že vysoký krevní tlak nacházíme přibližně u poloviny českých dospělých mužů a u více než třetiny žen,“ uvedl kardiolog, doc. MUDr. Jan Václavík, Ph.D., FESC. Na tuhnutí tepen, a tedy zvyšující se riziko kardiovaskulárních chorob, má dle jeho slov vliv věk, pohlaví, váha, krevní tlak, genetické faktory, ale také výživa a sport a nemoci, se kterými se člověk potýká, například diabetes. „Tuhnutí cév lze omezit snížením tělesné váhy, změnou stravování a životního stylu vůbec, snížením příjmu soli a mírnou konzumací alkoholu,“ říká doc. Václavík.
„Životní styl Čechů se sice pomalu mění k lepšímu, ale to platí spíše o mladší generaci. Řada pacientů bohužel dá přednost užívání léků před sportem či změnou stravovacích návyků. Vzhledem k výskytu a úmrtnosti na kardiovaskulární choroby, jsme nakloněni jakékoliv preventivní ověřené aktivitě, která nám pomůže odhalit riziko u pacientů včas,“ uvedl předseda Mladých praktiků MUDr. Norbert Král.
Lékárníci v Poradnách pro cévní věk nabízí zájemcům také změření tlaku a srdeční frekvence, seznam lékáren a časy měření lze najít na webových stránkách alphega-lekarna.cz v sekci Cévní věk – Poradna.