Bolest zubů, umrtvování zubů, výplň kanálků a technologie ošetření
Bolest po zákroku může mít řadu příčin. Například v případě odstranění hlubokého kazu se může stát, že nerv v zubu nesnese výplň (plombu) a vzniká zánět. Pak je nezbytné ihned navštívit lékaře, který může situaci vyřešit odstraněním nervu (lidově se označuje také jako čištění zubních kanálků). Zákrok se v AV dental provádí v anestezii a je zcela bezbolestný. V žádném případě by pacient neměl tiše trpět a čekat, až bolest sama odezní. Zkušený stomatolog odhalí příčinu bolesti a vyřeší, případně doporučí vhodná analgetika.
Endodoncie je obor stomatologie, který se zabývá postižením kořenového systému zubů, lidově zvaného rovněž ošetření zubních kanálků. Včas neošetřený zubní kaz napadá dřeňovou dutinu a způsobuje akutní či chronický zánět dřeně zubu. Dlouhodobý zánět zubní dřeně se projevuje neurčitou tupou bolestí po dobu několika týdnů či měsíců.
Cílem endodontického ošetření je odstranit postiženou tkáň a po důkladném mechanickém a chemickém vyčištění jí nahradit výplňovou hmotou, která dutinu hermeticky uzavře. Vše se děje v lokální anestezii, která zajišťuje maximální komfort pacienta. Pokud se problém nezačne řešit včas, může dojít až k odumření tkáně uvnitř zubu a jeho postupné absolutní ztrátě.
Místo na konci zubního kořene, kde také většinou deltovitě končí kořenový kanálek, se nazývá kořenový hrot. Při ošetření kořenového kanálku je právě kořenový hrot tím místem, kde je nejtěžší odstranit veškerou infekci. Má-li i po ošetření kořenového kanálku pacient stálé obtíže, je možné kořenový hrot chirurgicky odstranit. Jedná se o tzv. resekci kořenového hrotu.
Tzv. umrtvení zubu se obvykle provádí při léčbě zánětu zubní dřeně (lidově nerv zubu). Stomatolog provede trepanaci korunky, tzn., že provrtá zasažený zub až do dřeňové dutiny. Dřeň je třeba odstranit a najít a vyčistit všechny kanálky do kořenů, kudy vedly cévy a nervy. V kanálcích živého zubu nelze dělat zásah, používá se tzv. léčebná vložka z hydroxidu calcia (CaOH2).
Ta by měla během cca 10-14 dnů postupně umrtvit nervy, takže dřeň by měla jít následně bezbolestně odstranit.
Pak se vložka vyjme, pomocí nikltitanových nástrojů, které jsou pružné. V AVD jsou tyto nástroje jednorázové. Většina pracovišť totiž nástroje opakovaně sterilizuje a může dojít k únavové zlomenině nástroje. Pomocí těchto nástrojů je odstraněna mrtvá dřeň a najdou se kanálky, které se rozšíří speciálními pilníčky, vyčistí se a nakonec se zaplní speciální hmotou. Posledním krokem je odvrtání trocha hmoty a na zub se udělá normální bílá výplň.
Při tomto typu ošetření je nezbytná přesnost. V AV dental je každé zubařské křeslo vlastním mikroskopem a ordinace má k dispozici také rentgen a další moderní technické vybavení.
AUDIO: Jak se vyplňuje zub, k tomu už nám více poví stomatolog Aleš Váňa.