Těhotenství a porod – osvědčená homeopatická pomoc z přírody
Kdy začíná zdravé těhotenství? Které těhotenské komplikace lze léčit bez užívání klasických léků? Příprava na porod – jak ovlivnit jeho průběh a zmírnit porodní bolesti? Důležité je respektování fyziologických pochodů a znalost psychosomatických souvislostí. Právě homeopatická léčba je bezpečná a šetrná pro ženu a její dítě napříč obdobím přípravy na těhotenství až po porod, šestinedělí a období kojení.
„Zdravé těhotenství začíná nejpozději rok před početím dítěte. Období přípravy je spojené se získáváním vědomostí, dovedností a motivací k provedení změn v různých oblastech života,“ vysvětluje PhDr. Radka Wilhemová, Ph. D., odborná asistentka Katedry porodní asistence LF MU v Brně. Mateřský organismus prodělává během těhotenství celou řadu změn tělesných, psychických, sociálních a spirituálních. Jiný stav zkrátka souvisí s jinou endokrinní situací a tedy jiným fyziologických stavem.
Je to období zvýšené zátěže pro organismus, na které se organismus musí adaptovat. Adaptační obtíže na těhotenství se projevují např. těhotenským zvracením, zvýšeným sliněním aj. nebo tzv. gestačním onemocněním jako je preeklampsie apod.
Homeopatie může pomoci při detoxikaci organismu před těhotenstvím, podporuje otěhotnění a uhnízdění vajíčka, zabraňuje nevolnosti, pomáhá při pálení žáhy, zabraňuje zvýšené tvrobě slin, účinkuje proti hemoroidům, anemii. Uplatňuje se také v období prenatální diagnostiky jako podpora psychiky ženy, pokud jsou výsledky testů pozitivní. „Podpůrným opatřením může být i v závažných situacích pokud hrozí předčasný porod (dráždivá děloha) nebo u hypertenze v těhotenství. Lze ji využít i při péči o ženu při zamlklém těhotenství nebo po spontánním potratu,” dodává odbornice.
Jak lze řešit porodní bolest jako součást normálního porodu? Individuálně různá míra bolesti je v naší kultuře součástí fyziologického porodního procesu. Příčina je somatická, tj. způsobena tahem, tlakem a dilatací tkání. Není obvykle příznakem patologie ani ohrožení. Má tzv. signální, vývojový a transformativní význam. Velká část žen má ale z bolesti strach a v důsledku kontextuální neznalosti bohužel reaguje útěkem.
„Sebe si vědomá žena nebojuje s vlastním tělem ani s bolestí. Ideální stádium nastává při přijetí – plynutí s porodem. Pochopení se objeví ve tváři ženy a v jejím chování, což má pozitivní dopad na průběh porodu a na poporodní období. Porod je vlastně výzva jak projevit odvahu, odhodlání, překonat strach, paniku a chaos, které bolest (zejména u prvorodiček) vyvolá. Žena se musí snažit s bolestí pracovat. Když žena uvěří ve schopnost svého těla a zcela se procesu porodu odevzdá, projde porodem přirozeně a s pocitem osobního vítězství,“ říká Radka Wilhemová.
Proces rození představuje instinkt, kdy nejaktivnější částí mozku je jeho primitivní část, která řídí instinkty a s nimi spojené vylučování žádoucích hormonů. Mladší části mozku, které stimulují zejména zevní podněty, jsou v optimálním případě utlumeny. Na průběh porodu mají vliv psychosociální faktory, které modifikují vyrovnání se rodičky s úzkostí a stresem a mění i celkovou atmosféru v porodním prostoru, což ve svém důsledku významně ovlivňuje riziko komplikací.
„Nezvládnutá porodní bolest je často spojena s problémem s transgeneračním přenosem v ženské linii. V dospělosti (u dcer těchto matek) obtíže s přijetím ženství a reprodukční role (v podvědomí spojené s bolestí a utrpením). Mírnější formu projevu představuje premenstruální syndrom a dysmenorea (bolest, úzkost, dráždivost, deprese) – každá menstruace je vnímána jako „miniporod“. Naopak pozitivně hluboký prožitek porodu je příležitostí ke znovuprožití vlastního porodního traumatu a jeho léčení. Příležitostí pro hlubokou práci na sobě. Porodní a bezprostředně poporodní situace jsou silné emoční podněty s limbickým otiskem a dalekosáhlým dopadem na život matky i dítěte,“ doplňuje Wilhemová.
Řešením porodních bolestí jsou: vhodná předporodní příprava, dechové techniky a zvuková vibrace, efekt hydroterapie, aromaterapie, intuitivní pohyb a změny polohy, psychologické prostředky apod. V případě nezvládání – indikovaně – prostředky farmakologické (vzhledem k možným nežádoucím účinkům – během porodu ale méně vhodné). „K efektivním možnostem patří homeopatie. Podání homeopatického léku vychází z posouzení osobnosti ženy a aktuálních symptomů (emoce, pocity a projevy), které bolest u konkrétní ženy vyvolává,” říká odbornice.
AUDIO: Co nám k těhotenství a porodu řekla PhDr. Radka Wilhemová,