Problém zvaný štítná žláza

Až u 10 % celkové populace se v průběhu života vyskytne onemocnění štítné žlázy, osmkrát častěji u žen než u mužů. V ČR trpí sníženou funkcí štítné žlázy (hypotyreózou) 525 000 osob a zvýšenou funkcí štítné žlázy (hypertyreózou) 105 000 osob. Pouze každý druhý pacient si však je svého onemocnění vědom. Veřejnost podceňuje nespecifické příznaky, jako je například únava, pocit neklidu, depresivní nálada, obtížná koncentrace nebo problém se spánkem. Zvýšit povědomí o  onemocnění  je cílem celosvětové kampaně »Týden štítné žlázy«. Letošní 9. ročník proběhne v posledním květnovém týdnu, 22. – 28. 5. 2017.

„Mezi základní onemocnění štítné žlázy patří snížená funkce, zvýšená funkce, záněty a nádory. Některá z nich nepředstavují pro pacienta žádné velké nebezpečí, jiná mohou znamenat ohrožení zdraví i života, a to nejen pacientů samotných, ale v případě žen mohou ohrozit i těhotenství a vývoj plodu. Proto by se o nich mělo vědět, proto by se měla cíleně vyhledávat. To je také hlavním úkolem »Týdne štítné žlázy«,“ říká prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., předseda České endokrinologické společnosti. Letošní téma »Nejsi to Ty. Je to Tvoje štítná žláza.« je zaměřené na příznaky poruch štítné žlázy, které lidé často považují za důsledek nedokonalého životního stylu, a tudíž je řeší jinak, než by měli.

AUDIO rozhovor: O potížích štítné žlázy hovoří s námi profesor Michal Kršek. A jak je na tom naše psychika – tu hodnotí psycholožka Marta Boučková.

Hormony, které produkuje štítná žláza, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány v těle. Pokud štítná žláza produkuje hormonů málo, nebo naopak moc, projeví se to na fyzickém i psychickém zdraví člověka. Když se nemoc odhalí včas, většinou je dobře léčitelná
a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit. „Správná funkce štítné žlázy je důležitá od nitroděložního vývoje až po pozdní věk,
v určitých životních etapách je její význam zcela klíčový,“
upozorňuje MUDr. Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů, a dodává: „příznaky onemocnění štítné žlázy lidé často přehlíží, protože se mylně domnívají, že jsou snadno rozpoznatelné a nepřehlédnutelné.
Na druhou stranu pacienti nezřídka pokládají za projevy onemocnění štítné žlázy řadu obtíží, které se štítnou žlázou souviset nemusí. Typickým příkladem je přibírání na váze.“

Jakmile člověk začne pociťovat životní nepohodu v podobě zvýšené únavy, ztráty energie, snížené koncentrace, poruch paměti, depresivních stavů aj., snaží se najít příčiny. „Pokud nenajde nic smysluplného a srozumitelného, co by stálo za tím, proč se cítí tak, jak se cítí, velmi snadno přijde na řadu sebeobviňování za neschopnost se nepříjemných pocitů a stavů zbavit. A nejčastějším řešením, jak se vymanit z nekomfortní životní situace, bývá pokus o změnu životního stylu. Ovšem
ve chvíli, kdy se neosvědčí změna životního stylu, sebezpochybňující myšlenky a na ně navazující negativní pocity se díky nedůslednému zavádění nového životního stylu ještě znásobí,“
vysvětluje PhDr. Marta Boučková, specialistka na aplikovanou poradenskou psychologii, a doporučuje: „pokud se lidé začnou obracet na psychology, psychoterapeuty nebo kouče, ale za jejich potížemi stojí štítná žláza, žádného hmatatelného zlepšení se v brzké době nedočkají. Nejprve by se měli obrátit o pomoc směrem k endokrinologům.“

K rozpoznání snížené činnosti štítné žlázy, nejrozšířenější nemoci štítné žlázy, slouží dotazník
s příznaky hypotyreózy, dostupný na www.tydenstitnezlazy.cz. Kdo v něm odpoví na pět a více tvrzení ANO, měl by konzultovat svůj stav s praktickým lékařem a nechat si stanovit hladinu TSH. Příznaky mohou souviset s onemocněním štítné žlázy a vhodnou léčbou se jich lze snadno zbavit.

AUDIO rozhovor: Jak se dá odhalit onemocnění štítné žlázy, poví lékař Richard Stejskal. Svůj příběh sdělí paní Štěpánka Barešová.

Příznaky hypotyreózy přehlížela a považovala za přirozenou součást svého hektického životního stylu také Štěpánka Barešová, kterou přivedl do ordinace endokrinologa až kolaps. „Před více než deseti lety jsem se potýkala s únavou a stresem, měla jsem problémy s trávením, suchou kůží a vlasy, byla mi pořád zima, cítila jsem silné mravenčení v rukou. Ale protože jsem v té době měla dvě malé děti, velký dům a náročnou práci, připadalo mi to normální. Vůbec mě nenapadlo, že by mohlo jít
o příznaky hypotyreózy,“
vzpomíná paní Barešová. „Kromě toho mě trápilo ztížené polykání, jako kdybych měla v krku knedlík. Ani po několika vyšetřeních na ORL se však nezjistilo, co za tím je.
Až jsem zkolabovala v práci a potom absolvovala i vyšetření štítné žlázy. To odhalilo uzel ve štítné žláze a také její sníženou funkci. Začala jsem užívat léky na hypotyreózu, které užívám stále. Příznaky se po krátké době zmírnily, a přestože můj současný život není o nic méně aktivní, cítím se nesrovnatelně lépe než dřív,“
svěřuje se Štěpánka Barešová ve svých 46 letech.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář