Jak si nejlépe vybrat kliniku asistované reprodukce?
Výběr kliniky je obvykle prvním krokem, který musí pár na cestě za úspěšným umělým oplodněním udělat. Důležité však je si o jednotlivých zařízeních předem zjistit maximum a až poté se rozhodovat, kam zamířit. Na druhou stranu velké množství informací dostupných na internetu může být často těžko srozumitelné, pokud se člověk v oblasti asistované reprodukce příliš nevyzná. Existují však některé základní oblasti, na které by se člověk měl při výběru kliniky zaměřit a i podle nich se rozhodnout.
Lokalita, ale i komplexní péče
V České republice mohou lidé vybírat řádově z desítek soukromých zařízení, centra asistované reprodukce jsou zřizována i v rámci nemocnic. Lokalita tedy může být jedním z podstatných kritérií a to i z důvodu, že je léčba časově náročná a vyžaduje časté návštěvy pracoviště. Blízkost kliniky pacientovu místu bydliště by však neměla upozadit komplexnost nabízené péče, která celkovou léčbu zjednoduší a minimalizuje návštěvy dalších míst kvůli nutným vyšetřením a lékařským úkonům. Kromě samotné léčby neplodnosti tak lze dnes na jedné klinice podstoupit i nutný gynekologický zákrok, například hysteroskopii, využít dostupných genetických testů, neinvazivního prenatálního testování chromozomálních vad či možnosti nechat si zamrazit vajíčka a spermie k pozdějšímu užití.
Moderní technologie a genetické testy
Špičkové kliniky v rámci svých služeb poskytují při řešení neplodnosti také specializovaná genetická nebo imunologická vyšetření. Lékaři mohou díky těmto metodám odhalit konkrétní problémy s otěhotněním a zacílit tak léčbu pacientovi přesně na míru. Například díky vyšetření jako je PGS nebo PGD je možné identifikovat případná genetická onemocnění embrya ještě před transferem, čímž se zvyšuje úspěšnost léčby. Tomu napomáhají i další metody, které se v oboru asistované reprodukce posouvají neustále kupředu. Jednou z nich je například monitorování embryí přímo v inkubátoru, ve kterém se vyvíjí. „Dříve byla embrya jednou denně zkoumána pod mikroskopem mimo inkubátor, dnes však můžeme pomocí moderních technologií sledovat embrya v reálném čase, aniž bychom narušili ideální podmínky jejich kultivace. Samotným embryím tedy nehrozí žádná rizika. Navíc záznamy mohou sloužit jako ukazatel jejich reálné životaschopnosti, tedy i zvýšit šanci na úspěšné otěhotnění,“ vysvětluje důležitost využívání moderních technologií při léčbě neplodnosti MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., ředitelka brněnské genetické a reprodukční kliniky Repromeda.
Transfer pouze jednoho embrya
Každý pár toužící po dítěti si chce být jistý, že umělé oplodnění bude mít co největší šanci na úspěch, a to v co nejkratší době. Laik by si mohl myslet, že pokud dochází k zavedení dvou či více embryí do dělohy najednou, zvýší se pravděpodobnost uchycení alespoň jednoho z nich a úspěšného dokončení těhotenství. Pravděpodobnost otěhotnění se tím však vůbec nezvyšuje, účinnější metodou je naopak pomocí genetických testů vybrat nejvhodnější a geneticky zdravé embryo a to transferovat. Proto je vhodné si předem zjistit, jak vybraná klinika postupuje. „Transferem pouze jednoho embrya se dá předejít vícečetnému těhotenství, které je navíc pro ženu, která má už i tak problém s otěhotněním, rizikové. Je zde i menší pravděpodobnost potratu. Navíc podle platné legislativy má pacientka při zavedení pouze jednoho embrya v prvních třech cyklech nárok na úhradu celkem čtyř IVF cyklů zdravotní pojišťovnou. Při transferu více embryí hradí pojišťovna pouze tři IVF cykly,“ objasňuje možné postupy MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. z Repromedy.
Západní medicína vede, alternativní je zálohou
Pro páry, které za sebou mají opakované těhotenské ztráty, větší počet neúspěšných cyklů nebo je jejich neplodnost způsobena genetickými faktory, je vhodné vzhledem k náročnějšímu průběhu léčby navštěvovat specializované konzultace. V takových případech se jako varianta nabízejí i alternativní metody na podporu léčby, které mohou šanci na otěhotnění zvýšit. Ty dnes nabízejí i některé reprodukční kliniky, kde dochází k propojování tradiční východní medicíny s moderním západním lékařstvím. Takovou je i klinika Repromeda. „Akupunktura, tradiční čínská medicína, biorezonance či změna jídelníčku mohou dopomoci k vytouženému těhotenství i párům, u kterých standardní techniky západní medicíny opakovaně selhaly. Smyslem těchto technik je dostat tělo do rovnováhy, aby bylo připraveno přijmout embryo a žena mohla dítě bez problémů donosit. Možnost využít těchto metod samozřejmě vždy záleží čistě na přání pacienta,“ dodává MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Individuální přístup a poradenství
Při výběru reprodukčního centra klienti často zohledňují i doporučení svého lékaře, známých nebo jiných pacientů, kteří se ocitli ve stejné životní situaci. To pomáhá vytvořit si o pracovišti základní představu, nicméně každý se musí následně s klinikou sám ztotožnit. Vybrané centrum by proto mělo poskytovat vstupní konzultace a poradenství, kdy se člověk dozví vše podstatné o celém procesu léčby – ideálně by se úvodní konzultace měl účastnit celý pár. S pacienty je nezbytné projít rodinnou anamnézu, absolvovaná vyšetření a navrhnut další postup léčby. Lékař by měl současně informovat o cenách, včetně úhrad nebo částečných úhrad ze strany pojišťoven. Doplatky na léčbu by se potom napříč klinikami neměly příliš lišit, spíše se odlišují spektrem nabízených služeb. Výše doplatků by tedy neměla při výběru centra hrát podstatnou roli.
Více informací naleznete zde.