Aby pohyb nebolel
Chcete si zlepšit svou formu nebo sportujete jen tak pro radost? Pravidelný pohyb zlepšuje náladu, je prevencí řady chronických onemocnění a v neposlední řadě díky němu shodíte přebytečné kilogramy. Jestli jste se delší dobu nevěnovali žádné fyzické aktivitě, měli byste nejprve začít s lehčím cvičením a zátěž postupně zvyšovat. Vyhnete se tak poranění svalů, šlach nebo kloubů. Na pozitivní i negativní dopady cvičení jsme se podívali s ortopedem MUDr. Vladimírem Michálkem.
Pohyb přináší štěstí
Pohyb nás nejenom udržujete ve formě, ale jsme díky němu více pozorní a vyplavují se nám endorfiny – hormony štěstí. „Nedostatek pohybu má za následek, že tělo začíná chátrat a jeho tělesné funkce se pomalu zhoršují.“ říká MUDr. Vladimír Michálek. Při výběru je podle ortopeda důležité, zvolit si takovou sportovní aktivitu, která je úměrná vašemu aktuálnímu stavu, věku a kondici, a především by vás měla dlouhodobě bavit. Je třeba se obrnit silnou vůlí a trpělivostí, protože začátky bývají vždy náročné a u sportu to platí obzvláště.
Dostaňte se do formy
Některé druhy cvičení jsou vhodné jako prevence kardiovaskulárních chorob – jedná se např. o aerobik, při kterém si nejen zdokonalujete fyzickou kondici, ale i zlepšujete krevní oběh. Za jednu hodinu aerobního cvičení spálíte cca 2 452 kJ. Jedním z nejvhodnějších sportů z hlediska spalování tuků je pak spinning, při němž za hodinu spálíte až 3 972 kJ. Velkou výhodou spinningu je, že si zátěž nastavujete individuálně, takže je vhodný i pro začátečníky.
Poslední dobou je velice populární běh, a to zejména díky tomu, že při něm zapojujete všechny svaly a souměrně formujete celou postavu. I běhání však skrývá určitá rizika: „Při nesprávném výběru obuvi si můžete přivodit bolest chodidel a celé spektrum bolesti zad. Měli byste se vyhýbat tréninku na tvrdém povrchu, např. betonu a asfaltu, protože otřesy při došlápnutí mohou negativně působit na kolena a jiné klouby,“ upozorňuje MUDr. Michálek.
Jestli trpíte problémy s pohybovým aparátem, dejte přednost například plavání. Klouby ani páteř se ve vodě nenamáhají, ale naopak si odpočinou.
Jak tedy cvičit správně?
Z nezávislého průzkumu realizovaného pro produkt Ozonicon vyplývá, že druhou nejčastější příčinou vzniku bolesti svalů a kloubů je právě sport. Je překvapivé, že jedničkou ve způsobování bolestí kloubů je oblíbená cyklistika. Na druhém a třetím místě se umístil běh a posilování. Na čtvrtém místě pak skončil fotbal, který dle průzkumu zapříčiňuje stejně bolestivé zdravotní problémy jako například zumba.[1]
Ať už se rozhodnete pro aerobik, bodystyling nebo spinning, než se do cvičení pustíte, měli byste se v případě, že trpíte zdravotními problémy poradit s vaším lékařem, jestli je pro vás zvolená sportovní aktivita vhodná. Pro udržení zdravého životního stylu a štíhlé linie je ideální cvičit dvakrát až čtyřikrát do týdne. Délka pohybové aktivity by neměla být kratší než dvacet minut, jelikož až po dvaceti minutách začíná naše tělo spalovat. Abyste se vyhnuli zbytečným zraněním, která jsou běžnou součástí sportu, nezapomeňte se před cvičením protáhnout – pěti až desetiminutový strečink připraví vaše tělo na následnou zátěž. Nepodceňte ani protažení po cvičení, vaše svalstvo se stane pružnějším a rychleji se zregeneruje. Další dobrou radou je vyhnout se nárazovému nebo velmi náročnému cvičení. Při úpravě tělesné hmotnosti je významným faktorem poměr příjmu a výdeje energie. Dalším podstatným prvkem ve snaze o úbytek váhy je rychlost vašeho metabolismu. Zrychlení podpoříte rozdělením pestré stravy do pěti menších porcí. Důležité je dodržovat také pitný režim, který vám navíc napomůže vyplavit z těla toxické látky. Denně se doporučuje vypít minimálně dva litry tekutin.
První pomoc proti bolesti
Když si následkem sportu přivodíte nějaké zranění, je škoda zahodit vynaložené úsilí a zůstat dlouhodobě mimo hru. Revoluční novinkou je léčba pomocí medicínského ozónu, který dokáže významně urychlit proces hojení, stimulovat přirozenou obnovu buněk a tlumit zánět.
Ozón, jako klíčová složka emulgelu Ozonicon, vzniká ve volné přírodě a vytváří charakteristickou vůni letní bouřky. Díky příjemnému aroma můžete mast aplikovat opakovaně během dne a nemusíte se bát, že budeme nepříjemným zápachem obtěžovat své okolí, jako se tomu bohužel často stává u jiných emulzí proti bolesti.
Ještě donedávna nebylo možné využívat léčivé vlastnosti ozónu v pohodlí domova, ale pouze ve specializovaných lékařských zařízeních, kde byl vytvořen a následně aplikován do těla, než se stačil díky své přirozeně nestabilní povaze rozpadnout. Vědeckému týmu z italské univerzity v Padově se však podařilo ozón stabilizovat do pevné látky tak, aby se dal nejen skladovat, ale také snadno aplikovat. Vědci k němu přidali přírodní látky jako arniku horskou, kořenový výtažek z čertova drápu, černého rybízu a velmi účinný glukosamin a chondroitin sulfát, který vyživuje chrupavky, navrací jim pružnost a stejně jako glukosamin pomáhá tlumit bolest a zánět, který doprovází například i artrózu kloubů. Emulzi Ozonicon může využít kdokoliv, kdo si následkem sportu přivodil nějaké zranění nebo zánět.
[1] Průzkum byl proveden na vzorku 991 respondentů výzkumnou agenturou 2muse pro produkt Ozonicon®.