Česká transplantační nadace slaví 25 let

Česká transplantační nadace Karla Pavlíka (ČTN) slaví 25. výročí od svého vzniku. Při této příležitosti  pořádala v Betlémské kapli v Praze pod záštitou rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy benefiční večer nazvaný „Pět kapitol z knihy transplantací“.  Jednotlivé kapitoly večera jsou věnovány dosavadním mimořádným úspěchům, kterých bylo dosaženo v oblastech transplantace dělohy, plic, kostní dřeně a jater. Závěrečná část programu je poctou letos zesnulému chirurgovi Vladimíru Kočandrlemu, který v roce 1984 vedl tým, jenž jako první v tehdejším Československu provedl úspěšnou transplantaci srdce. Benefiční večer pořádá ČTN společně s občanským spolkem Alžběta a Českou transplantační společností.

„Bylo nesmírně obtížné s transplantacemi začít, stejně náročné je však i transplantační program dále rozvíjet,“ uvedl předseda správní rady nadace MUDr. Štefan Vítko, CSc. Podle něj má být česká transplantační medicína na co pyšná a určitě se může srovnávat s nejvyspělejšími státy západní Evropy i USA, „Benefiční večer, byl věnován všem, kteří se o transplantace zasloužili, i těm, kteří nám důvěřovali a kteří by bez nich nemohli žít,“ doplnil Vítko

AUDIO rozhovor: Co se povedlo v transplantologii za 25 let? Rozhovor s odborníky

Česká transplantační nadace Karla Pavlíka byla založena v roce 1992. Kromě podpory transplantologie každoročně uděluje českým i zahraničním vědcům výroční cenu za mimořádné zásluhy v oblasti rozvoje transplantační medicíny. Mezi dříve oceněné laureáty patří vedle Vladimíra Kočandrleho a jeho týmu, který jako první v tehdejším Československu provedl transplantaci srdce, také například prof. Paul Terasaki z Los Angeles, který položil základy transplantační imunologie, MUDr. Bohdan Pomahač, který jako první provedl transplantaci celé tváře ve Spojených státech, Mats Brännström oceněný za sérii transplantací dělohy či prof. Pavel Pafko a prof. Robert Lischke, kteří v loňském roce převzali prestižní ocenění za zahájení a realizaci programu transplantací plic v roce 1997 a jeho úspěšný rozvoj. 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář