Osteoporóza je závažné onemocnění, o kterém se ale příliš nemluví

Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. Toto onemocnění mnohem častěji potkává ženy a příčiny mohou být různé. Riziko roste s věkem, nastupující menopauzou, nedostatkem vápníku, vitamínu D a dalších minerálů ve výživě, nedostatkem pohybu, sedavým způsobem života, ale také kouřením či nadměrným příjmem alkoholu.

Při onemocnění osteoporózou dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů, a tedy k řídnutí kostí. Projevuje se bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“. Při této nemoci dochází k výrazně vyšší lámavosti kostí, časté jsou zlomeniny předloktí, krčku femuru či zlomeniny obratlů. Tyto zlomeniny se, zvlášť ve vysokém věku, velmi špatně a dlouho hojí. To většina populace (stejně jako základní informace o osteoporóze) ví, přesto se ale malá část odhodlá k jednoduchému lékařskému vyšetření, které stanoví míru osteoporózy a aktuální kondici kostí.

Prevencí osteoporózy je jednoznačně dostatek pohybu a dostatečný příjem vápníku, vitamínu D, díky pestré stravě, případně doplňovaný příslušnými léky, které obsahují optimální poměr všech látek tak, jak je kosti potřebují. Ideální je například volně prodejný léčivý přípravek Caltrate Plus, který zajišťuje dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které hrají významnou roli v metabolismu kostí.

Pokud přesto člověk onemocní, je nezbytný zvýšený příjem vápníku a vitamínu D, který podporuje výstavbu kostí. Doporučuje se zajistit i příjem zinku, hořčíku, manganu, mědi a boru.

Význam prevence tohoto závažného a rozšířeného onemocnění akcentuje každý rok Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října 2018

AUDIO rozhovor: Co jsme se ještě zjistili o osteoporóze?

 

Autor: Šárka Málková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář