Otužování je cesta ke zdraví. Posiluje imunitu a odolnost vůči zimě

V zimním období je naše tělo mnohem náchylnější k nachlazení a chřipce. Imunitní systém dostává pořádně zabrat. Mějte celoroční vitalitu díky správnému otužování. Navíc získáte odolnost vůči chladným teplotám. Poradíme vám, jak na to.

Výhody otužování

Pokud je tělo patřičně silné dokáže bez jakýchkoliv problémů ustát nachlazení nebo mírné chřipky. Pravidelné otužování dokáže posílit imunitní systém bez útraty peněz za doplňky stravy. Další výhodou otužování je psychická stabilita. Získáte vytrvalost a spokojenost, zocelíte psychiku, prokrvíte celé tělo a posílíte kardiovaskulární systém. Další výhodou je odolnost vůči zimě. Otužilci mají snížený práh pocitu zimy. Otužování navíc dokáže potlačit příznaky alergie.

Jak na to?

Nemusíte se bát, že byste hned museli plavat ve vodě mezi ledovci. Zdravé otužování může být mnohem příjemnější. Je důležité začít pomalu a postupnými kroky, aby tělo nedostalo velký šok.

Střídavě teplá a studená sprcha

Během dvacetiminutového sprchování střídejte teplou a studenou vodu. Teplá voda rozšíří krevní cévy a do celého těla rozvedou dobře okysličenou krev. Studená voda naopak rozšířené krevní cévy prudce smrští a tím omezí průtok krve. To znamená, že odkysličená krev se přivádí do plic. Tato metoda je vhodná i pro uvolnění svalů po tréninku. Urychluje svalovou regeneraci.

Pokud se ještě necítíte na proud studené vody, začněte houbou namočenou do ledové vody, kterou se budete ochlazovat místo studené sprchy.

Ztlumte si topení

Mnohdy je hlavní příčinou přecitlivělostí na zimu teplota, kterou máte doma. Příliš vysoké teploty, na které jste zvyklí doma, se podepisují na síle imunity a obranyschopnosti těla. Uměle vytápěné místnosti vede ke zpomalení metabolismu. Ideální teplota v ložnici by se měla pohybovat od 13 do 18 stupňů Celsia. Kromě otužování vede tato metoda k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Je prokázáno, že vysoké teploty v ložnici nespavosti rozhodně neprospívají.

Sauna

Zkuste spojit otužování s relaxací. Sauna je perfektní místo, kde si odpočinete a navíc můžete trénovat své otužování. Tato metoda funguje na stejném principu jako střídavě teplá a studená sprcha, pokud dodržujete všechny zásady. V sauně byste měli strávit přibližně 15 minut a poté své tělo zprudka ochladit. V sauně bývá mnohdy na výběr od klasické sprchy, přes ledový bazének až po sněhovou místnost.

Kdy se otužování vyhnout?

Ačkoliv je otužování skutečně zdraví prospěšné, není vhodné pro každého. Lidé, kteří mají potíže se srdcem nebo krevním tlakem by se mu měli rozhodně vyhnout. Pokud máte jiné zdravotní problémy, u kterých si nejste jistí, zda můžete otužování praktikovat, poraďte se nejprve se svým lékařem.

 

Napsala Michaela Procházková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář