Ženský přechod – řešení s lékařem i bez něj

Za posledních 100 let se průměrné dožití ženy prodloužilo o více jak třetinu, ale věk vyhasnutí funkce vaječníků setrval na zhruba padesátém roku života. Období, ve kterém se s tímto faktem organismus za různě významných průvodních potíží smiřuje, označujeme jako přechod či klimakterium. Třetina žen prostě jen přestane menstruovat. Potíže u zbývající většiny jsou rozmanité a velmi rozdílné.

Mezi nejčastější příznaky přechodu patří nepravidelná menstruace, návaly horka či zimy, noční pocení, ztráta chuti k sexu, přibývání na váze a změny nálad. Některé potíže může žena překonat sama zvýšením pohybové aktivity na frekvenci alespoň třikrát týdně třicet minut nebo užíváním potravinových doplňků či volně prodejných léčiv.

Od některých subjektivních potíží přinášejí úlevu pomocné nehormonální přípravky. Primárním problémem je ale náhlý pokles ženských hormonů, a tak jediným řešením pro zabránění objektivním následkům přechodu je hormonální substituční léčba.

„Účinnou látkou je estrogen. Hormonální léčba dosahuje účinnosti přes 90 %, nástup účinku je rychlý – většinou v horizontu dnů, maximálně týdnů. Včasná léčba pomáhá předcházet osteoporóze a ateroskleróze. Přistupuje se k ní také v případě předčasné menopauzy – v případě předčasného vyhasnutí funkce vaječníků je prokázána ochranná funkce podané léčby akutních potíží pro kostní i cévní systém,“ popisuje doc. MUDr. Tomáš Fait, Ph.D.

MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. varuje před důsledky neléčení potíží: „Nejzávažnějším následkem nezvládnutého přechodu je osteoporóza – řídnutí kostí spojené s jejich snadnou, často i spontánní lomivostí. „

Hormonální substituční terapie trvá několik let, ale může být dokonce časově neomezená. Hormony jsou podávány tabletkami, k dalším formám podání patří náplasti, gely nebo spreje.

AUDIO rozhovor: Hormonální léčbu absolvuje i paní Miroslava, která se svěřila se svým příběhem Šárce Málkové, co ještě k tomu dodala sestra Johana Saudková?

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář