Nejen atopická kůže trpí během zimy
U řady lidí se ekzém zhoršuje v zimě, protože vlivem nízké teploty je pokožka v tomto období sušší. Odborníci všem i lidem se zdravou kůží doporučují častější promazávání. Vhodné jsou mastnější a hutnější krémy.
Atopický ekzém může mít mnoho podob, které se v průběhu dětství a dospívání mění. Nemoc může sáhnout jen část pokožky, ale i kůži celého těla.
Během zimy se také stává to, že pacient ne vždy dobře odhadne svoje oblečení, obleče se tepleji, než je třeba, dochází k pocení a tím i ke zhoršení ekzému. Obzvláště děti se často vracejí z hor se zhoršením proto, že mají hodně teplou kombinézu nebo oblečení a velmi intenzivně lyžují či sáňkují. Spíše je lepší více tenčích vrstev oblečení, které se dají v případě potřeby svléknout, než jedna, velmi teplá bunda či kabát.
Průběh atopického ekzému také velmi často zhoršuje kontakt s chlupatými rukavicemi, šálou či čepicí, které postiženou kůži dráždí a odírají. I ty by měly být z hladkého prodyšného materiálu, aby se v nich ruce, krk, ani hlava nepotily. Příjemné jsou přírodní materiály, jako je bavlna.
Lidem se závažným ekzémem je, zvlášť v zimním období, nejlépe venku, v chladném prostředí, pokud tedy mají na sobě přiměřené ošacení. I kojenci s ekzémem daleko lépe spí venku v chladu, než v teplé místnosti. Pobyt by ale rozhodně měl být v čistém prostředí, tedy ne v centru velkoměsta.
AUDIO rozhovor: Co ještě k atopickému ekzéme Šárce Málkové více řekl profesor Petr Arenberger.