Při sedavém zaměstnání myslete na prevenci a dělejte si přestávky

Spousta lidí si dnes počítá kroky, které každý den ujdou, nebo počet hodin strávených na sociálních sítí. Zkusili jste si ale někdy změřit, kolik hodin denně prosedíte? Věřte, že by to nebylo malé číslo. Sedíte v tramvaji cestou do práce, v práci u počítače, na obědě, v autě cestou z práce, při večeři i při odpočinku u televize. Dokonce i s přáteli si jdete posedět. A nejste v tom sami, sedavé zaměstnání má až 70 % Čechů. Je přitom vědecky dokázáno, že dlouhodobým sezením může dojít i k trvalému poškození zad. Pojďte se s námi podívat, jak předejít bolavým zádům způsobeným sedavým způsobem života. 

„Bolestmi zad, které se v průběhu života častokrát opakují, trpí až 80 % dospělé populace. A právě sedavé zaměstnání k tomu zásadně přispívá,“ říká MUDr. Hynek Lachmann. Postupů, jak se vypořádat s bolestí zad, je hned několik, my vám shrneme ty nejdůležitější. Zaměříme se především na prevenci, ale nezapomeneme ani na doporučení, co dělat při akutních potížích.

Jak se správně posadit: nesmíte vidět svá ramena

Jistě vám nemusíme vysvětlovat, jak důležité je sedět správně. I MUDr. Hynek Lachmann podotýká, že „pasivní sezení, častokrát v nesprávné pozici, má vliv na bolest hlavy, krční páteře a zad, ale může i za nadměrné ukládání tuku a z toho plynoucí další onemocnění“. Ale co ta správná pozice přesně znamená? Především byste měli sedět rovně, bez kulatých zad. Pro začátek si zapamatujte 90°. Pokud totiž držíte loketní, bederní i kolenní klouby v úhlu 90°, stačí už jen vzpřímit hlavu a celé tělo se srovná samo. Také pomůže mít při každé příležitosti uvolněná ramena a hlavně: v žádném případě je nesmíte vidět. Pokud totiž svá ramena vidíte, určitě nesedíte rovně. 

Ke správnému posedu mohou pomoci i speciální pomůcky, jako jsou ergonomická podložka pod záda, kterou upevníte na židli, nebo podložka pod nohy. Samozřejmě je nejlepší pořídit si co nejkvalitnější židli, která má vše nastavitelné, a to včetně područek, a teleskopický stůl, který seřídíte dle vlastní výšky. V ideálním případě jej pak lze jednoduše zvýšit tak, abyste mohli u práce i stát. Taková židle a stůl ale dohromady stojí desetitisíce korun a buďme upřímní – kdo z nás má tak štědrého zaměstnavatele? Zato zmiňované pomůcky lze pořídit v řádu stokorun.

Zásadní jsou přestávky

Pokud máte opravdu tu smůlu a u počítače sedíte celý boží den, nezapomeňte na pravidelné přestávky. A nemyslíme tím pauzu na oběd. Je prokázáno, že zařazení pravidelných krátkých přestávek každou hodinu a půl jednak prospěje vaší produktivitě, jednak pomůže vašemu tělu. Stačí pět minut, a mozek i tělo se zregenerují na další soustředěnou práci. V takových pauzách je ale zásadní nezůstat sedět. Na Facebook úplně zapoměňte. To není odpočinek. Doporučujeme vám trochu se projít. Úplně ideální je pak udělat pár jednoduchých protahovacích cviků. Věřte, že vám záda poděkují.

Cvičit, cvičit, cvičit

Do svého týdenního harmonogramu je vhodné zařadit pravidelné cvičení, a to nejlépe pod dohledem zkušeného lektora. Ideální cvičení, které vám pomůže bojovat proti bolestem zad, je třeba jóga nebo pilates. „Lidé, kteří tráví většinu času v zaměstnání vsedě, by měli dbát na to, aby tělu tuto prosezenou dobu vynahradili po práci a o víkendech, kdy by měli být rozhodně aktivnější než lidé, kteří se živí fyzickou prací,“ popisuje MUDr. Hynek Lachmann. Nemusíte se tedy omezovat na cvičení zádům prospěšné. S žádným pohybem neuděláte špatně. Pokud však hledáte něco vyloženě vhodného a jste milovníkem vodních sportů, můžete začít pravidelně plavat. Dejte si ale dobrý pozor na techniku. V žádném případě se nepokoušejte o styl paní radová. Pro zdravé plavání je zcela zásadní potápět hlavu.

Batoh je nad každou kabelku

Zvlášť pokud nosíte do práce a z práce počítač nebo nejrůznější složky a podklady, pořiďte si batoh. Kabelka či taška přes jedno rameno vám udělají medvědí službu. Nemůže být nic horšího než si po celodenním sezení vykřivit záda na jednu stranu tříkilovou zátěží. Naštěstí už je na trhu nepřeberné množství batohů, které se nemusíte stydět nosit ani na velmi formální schůzky. I u elegantního batohu si však pokuste vybrat ten, který má vyztužená záda a kvalitní popruhy.

Bolí mě záda, co teď?

Pokud se to opravdu stalo a bolí vás záda teď a tady, jako první zkuste problematický sval  velmi lehce protáhnout. Na internetu lze najít nepřeberné množství cviků na protažení každého z nich. Jestliže je ale bolest nesnesitelná, raději se položte do úlevové polohy a problematické místo namažte bylinnými éterickými oleji. Ideální jsou ty z kafru nebo rozmarýnu, které bolavá záda uvolní a působí protizánětlivě. V takovém případě ale doporučujeme navštívit rovnou lékaře. Zvláště v případě, že bolest neustává.

Dostatek informací o prevenci i návody, jak na akutní bolest zad, najdete na stránce www.bezbolestizad.cz. Pokud vás tedy zajímají další tipy a doporučení, tady máte ideální zdroj.

TIP 1: Jak cvičit během pětiminutové pauzy?

Natáhněte paže před trup, vzpažte a postupně se naklánějte na obě strany; opakuje asi pětkrát. Aby byl cvik ještě efektivnější, propleťte prsty a dlaně vytočte dopředu. Po celou dobu zhluboka dýchejte.

TIP 2: Zkuste obyčejný sed

Sedět na podložce s nataženýma nohama a narovnanými zády zní snadně, ale zdání klame, tato pozice je vcelku namáhavá. V jednoduchosti je krása, díky tomuto na první pohled nenápadnému cviku posílíte kompletně všechny svaly zad. Zkuste sedět s rovnými zády, ramena nezvedejte k uším. Ani se neprohýbejte, pouze dýchejte a vnímejte, jak vaše svaly pracují. Nejdříve vydržte alespoň několik minut, postupně interval prodlužujte.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář