Jak předčasně nepřijít o zuby?
Skoro všichni se už setkali s onemocněním zubním kazem nebo parodontitidou. Studenti Zubního lékařství pořádali akci Ve zdravé Praze zdravý zub.
Pomáhali lidem se správnou technikou čištění zubů, radili a také vyvraceli mýty spojené s ústní hygienou, aby společně zamezili vzniku zubního kazu, zubního kamene a zánětu dásní.
Je to právě zubní povlak, který je příčinou většiny onemocnění dutiny ústní. Proč vlastně plak vzniká? Uškodí nám? Studenti také doporučovali vhodné dentální pomůcky (kartáčky, dentální nit, mezizubní kartáčky se štětinkami).
Mýty o ústní hygieně
Správná technika čištění zubů je jen pro šikovné
Nácvik správného postupu vyžaduje manuální zručnost, ale techniku se skutečně naučí úplně každý.
Špatné zuby po rodičích
Dědičnost hraje v oblasti zdraví ústní dutiny velmi malou roli. I pacient, který dědí např. silnou sklovinu nebo nemá sklon k zubnímu plaku, ale zuby si nečistí správně, může očekávat problémy. Na druhé straně i člověk s horšími předpoklady (např. složení slin vyvolávající větší tvorbu zubního plaku) se při správné technice čištění zubů může problémům s kazy a dásněmi navždy vyvarovat. Správná technika se ale musí natrénovat.
Staré zuby nové technice nenaučíš
Nácvik správné techniky čištění zubů a jeho výsledky hrají roli v každé životní etapě.
Správné čištění zubů je příliš nákladné, nemůžu si dovolit tolik investovat…
Kvalitní zubní a mezizubní kartáčky a další pomůcky bývají dražší, ale v porovnání s dalšími produkty denní spotřeby to už tak palčivé není. Navíc ve srovnání s cenou plomb nebo dokonce zubního implantátu je cena kartáčku skutečně zanedbatelná.
Zubní pasta z reklamy znamená dostatečnou péči
Více než drahá zubní pasta z reklamy je důležitější technika a úhel kartáčku. Zubní pasta tuto práci nahradit nedokáže, je pouze podpůrným prostředkem, který zuby leští a dodává jim fluor (tedy kromě past homeopatických, ty jej neobsahují).
AUDIO rozhovor: Co se o kampani dozvěděla Šárka Málková?