Deformace a další potíže prstů u nohou
Nohy nás přenesou z místa na místo a když bolí, to už se děje něco nekalého. Deformity prstů u nohou má skoro polovina dospělých.
Nejčastějším onemocněním hned po plísních jsou deformity vzniklé důsledkem chybného a zároveň dlouhodobého zatížení nohy a nedostatkem tréninku. Trpí jimi až polovina všech dospělých. Problémy však začínají již v dětském věku, protože alespoň třetina dnešních dětí nikdy neběhá naboso, a navíc nosí obuv, která jejich nohy kazí.
Špatné postavení či deformace prstů nohy – způsobují dříve či později bolestivé otlaky prstů nohy. Pacient přichází s potíži při chůzi v uzavřené obuvi, v pokročilejších stadiích již s dyskomfortem .Jedná o deformitu prstů vzniklou svalovou dysbalancí šlach podílejících se na ohýbání prstů. Postiženy bývají nejčastěji ženy v pozdním věku. Důvodem vyhledání lékaře je většinou tlak na deformované, drápovité a kladívkové prsty v obuvi, vedoucí ke vzniku mozolů. Při vyčerpání konzervativních terapeutických metod (úprava obuvi, kompenzační ortézy, odstranění mozolů) je pacientovi podle postižení nabídnuta některá z operačních metod vyrovnávajících nepoměr svalových sil působících na prst a vedoucí k rovnému, ale omezeně hybnému prstu.
Docent Rastislav Hromádka se v posledních 12 letech specializuje na chirurgii nohy a přednoží. V roce 2015 zavedl jako první v České republice používání miniinvazivních osteotomií kostí nohy, které umožňují léčbu plochonoží,deformit prstů a vbočeného palce nohy. Je spoluautorem první české protézy metatarsofalangového skloubení palce nohy. Endoprotéza prošla v roce 2009 úspěšně klinickými zkouškami a v současné době se používá v léčbě onemocnění hallux rigidus.
AUDIO rozhovor: Co ještě od odborníka zjistila Šárka Málková.