Syndrom třeseného dítěte. Tiché zranění s vážnými následky!
Na začátku je plačící miminko, na konci trvalé poškození mozku nebo dokonce smrt. Co se odehrálo mezitím? Rodiče se pokoušeli dítě utišit tím, že s ním silně zatřásli. Takzvanému syndromu třeseného dítěte se dá předcházet jedině důslednou osvětou a informováním o možných následcích.
Syndrom třeseného dítěte (Shaken Baby Syndrom, SBS) byl poprvé popsán v 70. letech minulého století. Jde o závažné poranění mozku, dnes již vnímané jako týrání dítěte, které vzniká agresivním třesením kojence, pevně drženého za trup nebo paže. Hlava miminka se přitom prudce pohybuje a právě trhavé pohyby představují největší riziko. Krční svaly jsou zatím příliš slabé a nedokáží tlumit tlak na hlavu, která je u dětí v porovnání s tělem neúměrně velká. Při třesení tak křehká mozková tkáň naráží zevnitř do lebeční kosti a velmi snadno dojde k závažnému zhmoždění mozku. Vůbec nejhorší poranění vznikají v případech, kdy třesení končí nárazem, například vhozením dítěte do postýlky.
Tiché zranění s vážnými následky
Silné třesení může vést k trvalému poškození zdravého vývoje a duševních schopností dítěte, v nejzávažnějších případech může dojít až k úmrtí. Děti, které přežijí, se následně potýkají s mentální retardací různého stupně, s epileptickými záchvaty, slepotou, ztrátou sluchu, ochrnutím atd. Syndrom třeseného dítěte je navíc pro lékaře těžké odhalit, protože rodiče kruté zacházení s dětmi často tají. Napovědět mohou varovné příznaky jako apatie či bezvědomí dítěte, zvracení, obtíže s dýcháním, krví podlité oči apod.
Zbytečné případy, které se nemusely stát
K třesení dítěte dochází obvykle ve snaze utišit jeho pláč. Nejčastěji (podle odhadů až v 90 % případů) za vznikem syndromu třeseného dítěte stojí muž – otec, nebo přítel matky dítěte. V ČR zatím k syndromu třeseného dítěte neexistují žádné ucelené statistiky, ale například v USA jde ročně o několik desítek tisíc případů. Nejsmutnější je, že v průměru každé čtvrté miminko na následky takového týrání zemře. V drtivě většině případů se jedná o kojence ve věku do jednoho roku. Zabránit dalšímu týrání dětí může pomoci prevence a zvyšování povědomí o syndromu třeseného dítěte, protože mnoho lidí vůbec neví, že třesení miminky je tak nebezpečné.
Jak bezpečně utišit plačící miminko?
– Zkuste monotónní zvuk, pobrukování, tichý zpěv, zapnutý vysavač nebo fén.
– Poloha „na tygříka“ uleví dětem od bolestí bříška.
– Pocit bezpečí dodá pevné zavinutí dítěte do deky nebo usazení do autosedačky.
– Svůj malíček vsuňte dítěti do úst (bříškem k patru) a nechte ho sát.
– Jemně s dítětem pohupujte nebo zlehka potřásejte na kolenou (to je bezpečné).
– Zjistěte, jestli dítě nebolí nateklé dásně nebo rostoucí zoubky, rozptylte ho hračkou.
– Přiložte si dítě na hrudník, pomalu zhluboka dýchejte a miminko hlaďte.
AUDIO rozhovor: Co se o syndromu dozvěděla Šárka Málková.