Reformulace mléčných výrobků. Proč a pro koho?
Čeští výrobci potravin plní svůj závazek podpořit zdravý životní styl spotřebitelů díky široké nabídce potravinových výrobků. Do této skupiny patří i potraviny s „vylepšeným“, tj. reformulovaným složením. Kde se podařilo ubrat cukr, tuk nebo sůl, či naopak recepturu vhodně obohatit a jak se daří informovat a vzdělávat veřejnost, o tom včera výrobci diskutovali na konferenci Platformy pro reformulace.
Letos se výrobci zaměřují na mléko a mléčné vyrobky. Ty pro úpravu receptur nejsou zrovna nejvhodnější. Přesto se podařilo najít například jogurty a zakysané mléčné nápoje, kde se daří snižovat obsah cukru a laktózy. Dalším úspěšným trendem jsou vysokoproteinové výrobky, obohacení vlákninou nebo prebiotiky. U tavených a přírodních sýrů dochází k nahrazování mléčného tuku a snižování obsahu soli. I u mlék a mléčných nápojů probíhají úpravy-snižování obsahu laktózy nebo snížení obsahu tuku.
Pokračuje omezování soli u masných výrobků, dehydratovaných potravin a pečiva. Cukru se objevuje méně v cukrovinkách a snídaňových cereáliích. Při úpravě složení nemusí jít ale vždy jen o snižování. Pozitivní je obohacování výrobků např. o vlákninu a bílkoviny (chléb a pečivo), vitamíny a minerální látky nebo navýšení ovocné složky.
AUDIO rozhovor: Co se ještě od odborníků dozvěděla Šárka Málková?