Co můžeme udělat, abychom neměli vysoký krevní tlak

Změny ve stravovacích zvyklostech a redukce hmotnosti jsou efektivními nástroji na redukci zvýšeného krevního tlaku. Jejich efekt se zvyšuje, pokud se uplatní i další změny životního stylu jako je méně solení, ukončení kouření, snížení stresu, omezení nadměrné konzumace alkoholu a pravidelná fyzická aktivita.

Obecně se doporučují principy zdravého životního stylu. Snížení kalorického příjmu k postupné a pomalé redukci hmotnosti u všech s nadváhou a obezitou. Omezení spotřeby soli, maximální přípustné množství podle platných doporučení je 5g denně (1 čajová lžička). Snížení konzumace jednoduchých cukrů a nahrazení živočišných tuků rostlinnými patří neodmyslitelně k principům, které bychom měli dodržovat všichni – ačkoli samy o sobě ke snížení krevního tlaku přímo nevedou, snižují celkové kardiovaskulární riziko. Pravidelná pohybová aktivita napomůže dosažení a udržení správné tělesné hmotnosti a také zlepší cévní regulace a přispěje tak ke snížení úrovně krevního tlaku. Zásadní význam má nekuřáctví, i jedna cigareta denně zvyšuje významně riziko mozkové mrtvice či infarktu myokardu. Z hlediska snahy o předcházení vysokému krevnímu tlaku pak připomeňme ještě konzumaci alkoholu, která by měla být nízká a ne větší než 1,5dcl vína případně 0,5l piva za den. Další možností, jak včas předejít zdravotním problémům, je domácí kontrola krevního tlaku (tzv. selfmonitoring),“ vysvětluje kardiolog Michal Vrablík.

Nepodceňujte měření krevního tlaku: Většina pacientů si neumí správně změřit tlak

Mimo spolehlivého a přesného přístroje je také důležité vědět, jak digitální tonometr v domácím prostředí správně používat. Při měření krevního tlaku v domácím prostředí dodržujte následující zásady:

  • Před měřením tlaku krve alespoň 5 minut vsedě odpočívejte.
  • Nejméně 30 minut před měřením NEKUŘTE a NEPIJTE ALKOHOL.
  • Tlak si měřte vsedě s opřenými zády a s paží podepřenou o stůl, obě nohy mějte na zemi (nezkřížené). Během měření nemluvte a nehýbejte se.
  • Tlak měřte vždy na stejné paži.
  • Vyhrňte si rukáv – nikdy nedávejte manžetu přes oblečení. Na paži si dejte manžetu tonometru, okraj manžety by měl končit zhruba 2 centimetry nad loketní jamkou. Mezi manžetou a paží by měl být prostor maximálně na jeden prst. Předloktí mějte volně opřené o stůl tak, aby manžeta byla v úrovni srdce.
  • Měřte si krevní tlak opakovaně – alespoň dvakrát ráno a dvakrát večer v intervalu zhruba 1−2 minuty před jídlem a léky. Vhodné je měřit si tlak optimálně 7 dní před návštěvou lékaře (nebo v případě, že byla změněna léčba). Dlouhodobě si stačí měřit tlak 1–2 x týdně.
  • Hodnoty krevního tlaku si zapisujte, včetně zaznamenání každé významné události (např. změna medikace, aktuální zdravotní potíže).

 

zdroj textu. Babinet.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář