Nedostatek spánku může za přibývání na váze

Nedostatečný spánek pozměňuje metabolismus a podporuje schopnost lidského těla ukládat tuk. Na pozoru by se proto měli mít převážně lidé pracující na směny, kteří se nepravidelnému spánku nevyhnou a nečekané přibývání na váze je může nemile překvapit.

Výzkum, který provedli vědci na univerzitě ve švédské Uppsale, prokázal, že přerušovaný a nedostatečný spánek mění metabolismus člověka a rostoucí tělesnou schopností ukládat tuk způsobuje nechtěné přibývání na váze. Je to jen další důkaz o tom, jak nekvalitní spánek ovlivňuje běžné biorytmy a zvyšuje riziko nejrůznějších zdravotních problémů od srdečních chorob až po cukrovku. S obezitou je nedostatek spánku spojován dlouhodobě, ale podle nové studie nemusí být hlavním viníkem jen pověstné noční vyjídání ledničky. To potvrzuje i Jonathan Cedernaes z Uppsalské univerzity, který se zabývá biorytmy člověka a je hlavním autorem výzkumu.

„Výsledky takových studií nás jen utvrzují v tom, že uvážené plánování směn má svůj význam. To pozorujeme i u našich klientů. Pokud zaměstnavatel začne brát vážně fyzické potřeby každého zaměstnance a zaměří se na správnou rotaci směn, která naruší spánkovou potřebu co nejméně, může tím podstatně snížit nemocnost ve firmě. Při práci na směny se bohužel zaměstnanci nevyhnou změnám ve svém biorytmu, ale mají-li směny plánované s rozmyslem, mohou jejich následky výrazně minimalizovat,“ říká Roman Urban, Senior konzultant v české pobočce společnosti Déhora, která se plánováním směn ve směnných provozech zabývá.

Mnoho studií již na souvislost práce na směny a nedostatku spánku s rizikem obezity i cukrovky upozornilo, ale objasnit příčiny tohoto problému není jednoduché. Nedostatečný spánek zřejmě narušuje hormony, které řídí hlad, chuť k jídlu a pocit plnosti. Lidé, kteří spí méně, než by měli, mají mnohem více času dopřávat si jídlo. Kvůli chybějícímu spánku jsou navíc příliš unavení na jakékoli cvičení nebo pohyb, kterým by jídlem nabytou energii spálili. Svou roli hraje i slabá vůle při odolávání nezdravému stravování. Již předchozí studie Jonathana Cedernaese a jeho kolegů ukázala, že i krátká spánková absence způsobuje u lidí mnohem větší chuť k jídlu a současně potřebu vybírat si z vysoce kalorických potravin. To samozřejmě může vést k obezitě a s ní souvisejícím zdravotním potížím. Mezi ně patří i syndrom spánkové apnoe, který hrozí právě lidem s nadváhou. Jedná se o poruchu spánku, při které pacient přestává opakovaně dýchat a výrazně se tak narušuje kvalita jeho odpočinku.

Studie Uppsalské univerzity poskytuje nové důkazy o přímém vlivu nedostatku spánku na základní metabolismus a tělesný poměr tuků a svalů. Během výzkumu se 15 zdravých dobrovolníků dvakrát zúčastnilo testování. Poprvé po normálním nočním spánku a podruhé po probdělé noci. V obou případech odevzdali vzorky tukové a svalové tkáně a krve. Po noci beze spánku tuková tkáň vykazovala změny v aktivitě genů, které zvyšují schopnosti buněk absorbovat lipidy a množit se. Oproti tomu ve svalech vědci odhalili sníženou hodnotu bílkovin, které jsou základem pro tvorbu a udržování svalů. Již předchozí studie potvrdily, že lidé zaměstnaní ve směnném provozu a ti, kteří toho moc nenaspí, mají méně svalové hmoty. Příčinou může být sice i špatný životní styl, ale poznatky získané z výzkumu potvrzují souvislost s biologickými mechanismy v těle. S tím souhlasí i Cedernaes a zároveň dodává: „Nedostatek spánku sám o sobě redukuje bílkoviny, které jsou základní stavební složkou svalů. Nicméně je možné, že jídelníček a celková životospráva mohou těmto změnám zabránit.“ Výzkum dále odhalil zvýšení zánětů v těle při nedostatečném spánku, což je známý rizikový faktor pro cukrovku 2. typu.

Podle autorů výzkumu je však důležité sledovat, zda krátkodobé změny, které u lidí pracujících na směny nebo trpících nedostatkem spánku zpozorovali, ovlivňují jejich spánkový režim dlouhodobě. Vliv absence spánku na zdravotní stav vzbuzuje stále větší obavy. Je to především z důvodu nárůstu směnných provozů a změn ve spánkových návycích lidí po celém světě. V minulém roce se při posouzení 28 již existujících studií zjistilo, že zaměstnanci pracující permanentně na nočních směnách mají o 29 % vyšší pravděpodobnost vzniku obezity nebo nadváhy než lidé pracující v rotačním směnném provozu.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Wawna napsal:

    vrásky, kruhy a váčky od očima, pak je z toho unavená hlava, celé tělo, mysl, člověk holt nefunguje. Sama se s tím potýkám a nevím jak se toho zbavit

Napsat komentář