V Česku se narodilo 3. dítě matce s transplantovanou dělohou
V lednu porodila již třetí žena s transplantovanou dělohou. Ve spolupráci Institutu klinické a experimentální medicíny s Gynekologicko-porodnickou klinikou Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v Apolinářské ulici se podařilo přivést na svět holčičku. Porod proběhl plánovaným císařským řezem a 34letá rodička i její dcera se těší výbornému zdraví.
Celé těhotenství novopečené maminky probíhalo bez závažných komplikací. „Oproti běžnému těhotenství pacientka s transplantovanou dělohou vyžaduje vysoce specializovanou péči. Gynekologicko-porodnická klinika má k dispozici široký tým specialistů, který je schopen poskytnout péči i těm nejkomplikovanějším pacientkám, a to i ve spolupráci s ostatními pracovišti Všeobecné fakultní nemocnice. Pacientka s transplantovanou dělohou byla sledována týmem odborníků, kteří zajišťovali péči tak, aby se předešlo všem komplikacím. Těhotenství bylo plánovaně ukončeno ve 36. týdnu gravidity tak, jak je běžné u žen po transplantaci dělohy. Díky týmu odborníků císařský řez proběhl zcela bez komplikací jako u běžných operantek. Na svět přišla zdravá holčička s porodní váhou 2115 gramů,“ vysvětlil prof. MUDr. Jaromír Mašata, CSc., vedoucí lékař operačních sálů Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK.
Studie transplantace dělohy probíhá v IKEM od roku 2015. Dosud bylo provedeno 10 transplantací dělohy. Jedná se již o třetí úspěšný porod po transplantaci dělohy v České republice. „Pacientka trpěla od narození Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser syndromem, tedy úplnou absencí dělohy, přirozenou cestou tak nikdy nemohla otěhotnět a donosit dítě. Děloha, kterou jsme jí před časem transplantovali, byla od žijící dárkyně, její příbuzné. Úspěšný porod zdravého dítěte je završením celého procesu transplantace a já jsem velmi rád, že je tato studie úspěšná. V Evropě se dosud narodilo 18 dětí, z toho tři v ČR, ve zbytku světa pak dalších 22 dětí. My jsme v tuto chvíli přesně v polovině studie, která jako první svého druhu srovnává transplantace dělohy od žijících a zemřelých dárkyň,“ popisuje přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS. První transplantace dělohy provedená v rámci studie pražského IKEM proběhla v dubnu 2016. Byla desátou v Evropě a teprve třináctou na světě.