Novinka v prevenci rakoviny děložního čípku zvýší šanci na odhalení rizika
Rakovina děložního čípku je po nádorech prsu druhým nejčastějším typem rakoviny u žen. Každý rok v České republice onemocní přibližně 800 žen, tři sta v důsledku tohoto onemocnění zemře.
Metoda HPV testování je od začátku roku součástí screeningového schématu v rámci prevence proti rakovině děložního čípku. Ženy ho nyní podstupují v 35. a následně v 45. roce svého života s tím, že test dokáže detekovat nebezpečí maligního onemocnění roky předtím, než se rozvine.
Jde o velmi citlivý test, který vhodně doplňuje konvenční screeningovou cytologii. Dosud byl využíván u žen s mírně abnormálním nálezem a přispěl k odhalení rizikovější skupiny, s větší pravděpodobností vzniku závažnějších změn na děložním čípku. Dále byl test indikován gynekologem půl roku po ošetření přednádorových změn konizací jako průkaz vyléčení.
HPV test prokazuje přítomnost infekce virem – lidským papilomavirem, který je v téměř všech případech příčinou vzniku nádorových změn na děložním čípku. A nejen tam, způsobuje i zhoubné nádory v oblasti hlavy a krku, zejména hrtanu. V mladém dospělém věku je infekce velmi častá, díky imunitnímu systému je však většinou vyhojena. Přetrvávající infekce skupinou těchto virů, které se označují jako high risk (vysoce rizikové), je právě příčinou vzniku dysplázie v dlaždicovém epitelu, který pokrývá zevní část děložního čípku a je nejčastějším místem vzniku rakoviny.
Vložení testu, jenž prokazuje přítomnost HPV u žen, které mají negativní cytologii, pomůže odhalit právě ty, u nichž je riziko vzniku přednádorových a nádorových změn největší. Obě metody – cytologické vyšetření stěru děložního čípku a HPV test – se velmi vhodně doplňují, co se týká citlivosti a specificity. Nové screeningové schéma slibuje odhalit i případy, které by pravděpodobně unikly běžnému vyšetření
Podcast: O testování a jeho významu a o další pohlavní nemoci si povídala Šárka Málková s lékařem Romanem Trýznou z dermatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Syfilis . nemoc,která se přenáší především pohlavní cestou, je na vzestupu.
„Kolegové ve Velké Británii velmi optimisticky a zároveň zcela logicky předpokládali, že omezení sociálních kontaktů se projeví v poklesu nebo dokonce úplném zastavení přenosu pohlavních chorob,“ řekl profesor Petr Arenberger, ředitel FN Královské Vinohrady a přednosta Dermatovenerologické kliniky.
Nejen ve Velké Británii, ale i v České republice je situace přesně opačná. „Údaje z Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilis Státního zdravotního ústavu ukazují, že pacientů s tímto onemocněním stále stoupá a rok 2020 v tomto nárůstu byl bohužel dokonce rekordní“, potvrdila Hana Zákoucká, vedoucí Oddělení sexuálně přenosných nemocí.
Onemocnění postihuje všechny věkové kategorie, přičemž na dermatovenerologické klinice se léčí dokonce i patnáctiletý školák.
„Nenošení roušek a respirátorů a tím snadné šíření infekce v populaci tak není jediným znakem, že naše populace nerespektuje přísný ´social distancing´. Jinak by se pohlavní choroby tak snadno nešířily. a vloni bychom nebyli ´Best of Syphilis´, dodal profesor Arenberger.
Syfilis je pohlavně přenosná infekce způsobená bakterií s názvem Treponema pallidum. Česky se toto onemocnění, které postihuje muže, ženy i děti, označuje také jako příjice nebo lues. Nejčastějším způsobem přenosu je pohlavní styk, nemocná matka však může v průběhu těhotenství nebo při porodu nakazit také svůj plod.
Projevuje se pestrou škálou příznaků především na pohlavních orgánech, postižen však bývá také kardiovaskulární systém, pohybová a centrální nervová soustava. Charakteristické je střídání příznakového a bezpříznakového období, kdy se pacient cítí lépe. Přesto se dá onemocnění zcela vyléčit.
Ve 22 letech se mi druhý den po očkování proti chřipce udělala lupénka, po celém těle, bojovala jsem s ní přes rok a po lázních v Bulharsku zmizela. Od té doby jsem žádné ložisko nezaznamenala. Nyní se bojím jít na vakcínu proti Covidu 19, aby se situace neopakovala. Co mám dělat?