Home office očima odborníků
Velké množství pacientů se nyní objevuje u lékařů a řeší problémy, které se objevily po několikaměsíční práci z domova. Co je převážně trápí? Nadváha až obezita, nárůst tělesné hmotnosti, únava a psychické vyčerpání, řešení zdravotních problémů, které před tím nikdy neřešili. Pacienti si stěžují na celou řadu problémů, vyplývající z výrazné změn dosud běžných návyků.
Zpočátku pandemie a zavedení HO se projevovaly bolesti hlavy, zad, bolesti a brnění předloktí a rukou, které byly důsledkem nevyhovujícího pracovního místa v domácnosti. S délkou trvání home office se přidružily pocity sociální izolace, ztráty kontaktu s komunitou, úzkostné stavy a nespavost. Nespavost je zhoršována stereotypním plynutím času a nedostatkem nových podnětů a vzruchů, nemožností plánovat volnočasové aktivity. Nedostatek spánku a nedostatečná fyzická aktivita často vede k rozvoji úzkostných stavů či panických atak a může dojít až k sociální fobii.
Člověk je tvor sociální a tak není divu, že nejčastější stížnost byla na izolaci a nemožnost kontaktu s ostatními. Ale to vadí i dalším spoluobčanům, nejen těm, kteří museli změnit pracovní postupy. Ty další položky jsou vesměs důsledek stresu (například bolest dolních zad) a rozbití základních rytmů. Přibylo ponorkových případů a také domácího násilí. To je v přímé souvislost s nařízenou sociální izolací.
Psychické problémy se dost blíží ostatním případům. Izolace je nepříznivý faktor vždy a všude. Nedávno byla publikována práce ukazující vliv izolace na jedince jiného sociálního druhu, mravenců, kde bylo prokázáno zhoršené zvládání stresu a snížená imunita.
Podcast: Na naše dotazy odpovídá Ing. Mgr. Jitka Jirků, nutriční terapeutka, Canadian Medical, MUDr. Ivana Kovářová, neuroložka, Canadian Medical a MUDr. Radkin Honzák, CSc., psychiatr a publicista