Horko ukáže problémy s ledvinovými kameny

lidé často nemyslí na dostatečný pitný režim, který by byl úměrný ztrátám tekutin na podkladě pocení, vypařování a jistě i v určitých případech fyzické aktivitě. Letní měsíce jsou navíc poslední dobou spjaty s déletrvajícími vysokými teplotami a řada obyvatel tráví zahraniční dovolenou v teplých oblastech. Na otázky odpovídá MUDr. Pavel Drlík, urolog z ÚVN.

fotografie: Freepik

Jak působí pitný režim na tvorbu kamenů?

Dostatečný  a správně rozložený pitný režim je důležitá součást nespecifické metafylaxe. Moč je hypersaturovaný roztok, ve kterém se nacházejí kromě jiného i kamenotvorné látky. Je třeba, především v teplých měsících, příjem tekutin zvýšit, aby moč nebyla ještě více koncentrovaná. Zároveň zvýšený příjem tekutin částečně zvyšuje pH moči, a to především tam, kde pacient nedodržuje nízkobílkovinnou stravu.

Jak se v létě chovat, abychom se kamenům vyhli?

V prvé řadě je nutné upravit pitný režim. Pacienti s ledvinovými kameny by měli přijímat minimálně 2 l tekutin denně.  V letních měsících až do 3 l s ohledem na pocení, aktivitu a teplotu okolí. Z toho by měla být polovina čistá voda. Důležitá je rovnoměrnost přijímání tekutin. Dalším důležitým faktorem je restrikce příjmu živočišných proteinů, soli a normální příjem vápníku. Mléčné výrobky doporučujeme přijímat mezi hlavními jídly. Část vápníku a šťavelanů se vysráží ve střevním traktu a odejde se stolicí.

Přijdeme na ně vždy až ve chvíli velké bolesti (koliky) nebo se o nich můžeme dozvědět bez vyšetření i dřív? Jak?

V „klidovém stavu“ nás na přítomnost kamenů může upozornit občasné pobolívání v bedrech, spojené s trvajícím výskytem bakterií v moči, občasná přítomnost krve v moči (jak mikroskopicky tak i makroskopicky). Mnohdy je přítomnost ledvinových kamenů zjištěna náhodně při vyšetření pro jiné obtíže, jako vedlejší nález (při ultrazvukovém vyšetření, běžném snímku břicha nebo CT vyšetření). V akutním stavu nás na přítomnost ledvinových kamenů upozorní ledvinová kolika. To je je stav spojený s kolikovitými bolestmi v bedrech, pocitem na zvracení nebo přímo se zvracením, opoceností, slabostí. Pokud je blokovaná moč infekční, je stav spojen také s teplotami.

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář