Naučte se předcházet letním potížím, vyhnete se tak těm dlouhodobým
Léto se rychle blíží a s ním i koupání a další radovánky. Jenže ty každoročně pro mnoho žen skončí nepříjemnými potížemi. Pálení či řezání při močení bývají jejich typickými prvními příznaky. Pokud se u vás projeví, na nic nečekejte a okamžitě jednejte. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle a následnými recidivami v podobě opakovaných problémů močových cest. Máte-li k těmto letním potížím sklony, myslete na prevenci!
fotografie: Shutterstock
Čísla jsou totiž neúprosná. Infekce močových cest je 30x častější u žen než u mužů a minimálně jednou za život postihne až 60 % dam, přičemž čtvrtina s nimi bojuje opakovaně. Lékaři mluví o recidivě, pokud se infekce objeví dvakrát za šest měsíců či třikrát do roka. Problém nastává při přemnožení bakterií a snížené imunitě, přičemž k jeho nastartování stačí málo. Třeba sezení na studené zemi, pobyt v klimatizovaných prostorách nebo mokré plavky.
Potížím předcházejte
S ohledem na to, o jak nepříjemné a mnohdy bolestivé potíže se jedná, je mnohem lepší se jim vyhnout. Proto vsaďte na prevenci a dodržujte pitný režim, choďte pravidelně na toaletu, noste bavlněné spodní prádlo a nezapomínejte na pravidelnou hygienu intimních partií. Pomůže vám také pestrá strava bohatá na vitaminy a kysané mléčné výrobky s probiotickými bakteriemi a laktobacily. V rizikovém období pak berte brusinky. Zvolit můžete třeba Naturevia Mega Brusinky se zlatobýlem, které obsahují koncentrovaný brusinkový extrakt Cran-Max. Tento výtažek má garantovaný vysoký obsah proanthokyanidinů (PAC), které brání uchycení a množení škodlivých bakterií v močovém měchýři. Tradiční urologická bylinka zlatobýl pomáhá udržovat zdravý močový měchýř, podporuje tvorbu moči a vypláchnutí volných bakterií z močových cest. Přípravek můžete užívat i v případě, že vám lékař předepíše antibiotika.
Když se objeví první signály problému
Pokud se potíže přesto dostaví, nespoléhejte na to, že samy odezní. Než však poběžíte k lékaři, můžete zkusit samoléčbu. Pro ni jsou ideální přípravky, které obsahují D-manózu i brusinky. Toto spojení je ideální, jelikož společnými silami brání v přilnutí bakterií E.coli na sliznici močových cest. D-manóza působí rychle, brusinky naopak dlouhodobě, a to až 16 hodin. Můžete zvolit přípravek Naturevia UroPerfect Manózu Rapid, jenž kromě silné dvojky obsahuje ještě zlatobýl, který pomůže nebezpečné bakterie z těla vyplavit a tím zabránit jejich množení. Obsažený vitamin D navíc podpoří váš imunitní systém. Tento přípravek je bez barviv, cukru i umělých sladidel a je balený v praktických sáčcích, jejichž obsah stačí smíchat s trochou vody a vypít. Ulevit by se vám mělo brzy.
Kdy už byste měla navštívit lékaře
Návštěvu lékaře rozhodně neoddalujte, pokud se váš stav nelepší a obtíže se stupňují, či trvají déle než týden. Je totiž možné, že problém je už natolik „rozjetý“, že se bez antibiotik neobejdete. Ovšem i z ordinace nejspíše odejdete s doporučením, abyste si k receptu pořídila něco navíc. V moderní léčbě se totiž doporučuje tzv. antiadhezivní terapie, která využívá protipřilnavého efektu brusinek a manózy. Časté užívání antibiotik v případě opakujících se problémů totiž může vést k resistenci. Antiadhezivní terapie je bezpečná, velmi účinná a na rozdíl od antibiotik nepoškozuje střevní mikrobiom. I proto jsou v současnosti antibiotika pro lékaře až poslední volbou. Jsou to právě odborníci v bílých pláštích, kteří primárně doporučují problémům s močovými cestami předcházet, jak to jen jde. Takže se jejich radami řiďte a letos nic neponechejte náhodě.
Zdroj: www.naturevia.cz