Mužům v zimě klesá testosteron. Ztracenou vitalitu jim pomohou navrátit byliny, radí bylinkářka

S příchodem chladných dní a dlouhých nocí se řada lidí cítí bez energie a nejraději by po vzoru medvědů ulehla k zimnímu spánku. Týká se to zejména mužů, u nichž kvůli nedostatku slunečního světla a vyplavování spánkového hormonu klesá produkce testosteronu. Projevuje se to zhoršením výkonnosti, podrážděností, únavou a poklesem libida.

Kromě chybějícího slunečního svitu k únavě přispívají i nižší teploty. Vlivem ochlazení a omezení sportovních aktivit se snižuje cirkulace krve a zpomaluje metabolismus, což přispívá k pocitu „těžkosti“ a fyzického vyčerpání. Důležitou roli hraje i oslabená imunita – v zimě jsou lidé častěji vystaveni nachlazení, které tělo dále oslabuje. Zima je obdobím, kdy nejvíce řádí obávané mužské „rýmečky“. K tomu se přidává psychická zátěž, kdy se často hromadí stres z práce nebo z konce roku, což má vliv na celkovou vitalitu.

Klíčem k prevenci je pravidelný pohyb, ideálně na čerstvém vzduchu. Procházky nebo běhání i v chladném počasí stimulují krevní oběh a díky uvolňování endorfinů zlepšují náladu. Důležité je dbát také na vyváženou stravu bohatou na vitaminy C, D a zinek, které podporují imunitu. Pro správnou regeneraci těla je pak zásadní dostatek spánku.

Mužům v zimě klesá testosteron / foto Freepik

Užitečným pomocníkem při zimní únavě spojené s úbytkem testosteronu mohou být byliny, které u mužů přirozeně podporují vitalitu, imunitu i psychickou odolnost.

Maralí kořen: energický zázrak ze Sibiře

Říká se mu sibiřský ženšen, a to právem. Maralí kořen je zázrak, který si poradí s únavou a vyčerpáním. Tradičně ho užívali pastevci sobů, aby zvládali náročné podmínky sibiřské zimy. Podporuje regeneraci svalů a zvyšuje energii. Je vhodné jej užívat při rekonvalescenci po operacích. „Má pozitivní účinky na nervovou soustavu, snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, regeneruje jaterní tkáň. Působí pozitivně při depresích, bolestech hlavy, má anabolické účinky, u mužů povzbuzuje sexuální aktivitu,“ popisuje bylinkářka Jarmila Podhorná.

Dangšen: váš zimní životabudič

Dangšen je tajemství čínských bojovníků. Už po staletí pomáhá zvyšovat výdrž a zklidnit nervy. Tato nenápadná bylina dokáže „nakopnout“ vaši energii, přitom však na organismus působí šetrněji než třeba kofein. Zvyšuje imunitu, odolnost organismu, zlepšuje chronický kašel. Celkově ovlivňuje vitalitu a zvyšuje pohlavní pud, hlavně u mužů.

Kotvičník: bylina pro pravé muže

Kotvičník zemní se právem stal symbolem mužnosti. Jeho tajemství? Podporuje přirozenou tvorbu testosteronu. Ve formě tinktury jde o jeden z nejefektivnějších prostředků zlepšujících potenci a libido. A pokud rádi sportujete, pomůže i s budováním svalů. Kotvičník je ideální třeba jako čaj, který si můžete připravit doma. Anebo sáhněte po praktické tinktuře.

Dub: síla z lesa ve vaší koupelně

Dub, symbol síly a stability, má co nabídnout i mužskému zdraví. Jeho kůra je plná látek, které tělu pomáhají bojovat s únavou. „V podobě gemmoterapeutika harmonizuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. V kombinaci s březovými jehnědami stimuluje sexuální aktivitu,“ doporučuje bylinkářka Jarmila Podhorná. Případně si připravte relaxační koupel. Společným působením s horkou vodou pomůže odvar z dubové kůry nejen uvolnit svaly, ale také zlepšit krevní oběh.

Kopřiva: nenápadná, ale silná

Možná ji znáte jako plevel, tahle bylina je však plná vitamínů a minerálů a má omlazující účinky. Podporuje tvorbu krve, stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí a posiluje tělo proti zimním neduhům. Navíc umí povzbudit testosteron a pomáhá i při problémech s prostatou. Kopřivový čaj nebo šťáva jsou skvělým pomocníkem, pokud se potřebujete cítit svěží a plní energie.

Jinan: ostřejší mysl i lepší výkon

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je mistrem v podpoře mozku. Zlepšuje krevní oběh, což prospívá nejen hlavě, ale i dalším částem těla. Tím, že zvyšuje prokrvení kapilár, podporuje činnost pohlavních orgánů a je vhodný též při impotenci. Pokud se v zimě cítíte zpomalení nebo nemáte chuť na intimnosti, zkuste ginkgo. A zajímavost? Tato bylina má opravdu prastarý původ, rostla už v době dinosaurů!

autor Mgr. Jarmila Podhorná

zdroj: nadeje-byliny.eu

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář