Mrkání zajišťuje správné fungování oka. Jde ho natrénovat
Pro zdraví očí je pravidelné mrkání velmi důležité – rovnoměrně rozprostírá slzný film po povrchu oka a udržuje jeho povrch hladký a čistý. Při práci na počítači, vlivem některých onemocnění nebo s přibývajícím věkem oční víčko ale frekvenci mrkání zpomaluje. To může být pro zrak nebezpečné.
Člověk ročně mrkne průměrně čtyřmilionkrát. Ženy mrkají častěji než muži. „Fyziologicky se mrknutí opakuje po třech až šesti sekundách. Mrkání rozprostírá slzný film po povrchu oka a napomáhá odvodu slz do slzných cest. Slzné žlázy produkují denně asi jeden mililitr slz. Slzný film má důležité funkce – je prvním optickým rozhraním oka, omývá i chrání rohovku a spojivku, navíc má antibakteriální efekt. Příčin nestability či snížené tvorby slzného filmu je mnoho. Například u žen jsou častými činiteli hormonální změny. Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, mohou trpět příznaky suchosti očí, a proto mrkají až o třetinu častěji než muži,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Frekvence mrkání se mění při stresu, soustředěném pohledu na určitou vzdálenost, při únavě nebo při podráždění oka. Problémy s pravidelným mrkáním mívají lidé pracující na počítači. „Při sledování monitoru je přirozené, že člověk při soustředění na danou činnost mrká asi pětkrát méně, než je běžné. Tím povrch oka trpí, protože nedochází k potřebnému zvlhčení slzami. Syndrom suchých očí způsobuje osychání rohovky. Je proto nutné oči pravidelně pečlivě promrkat,“ poradil Pavel Stodůlka.

Ženy mrkají častěji než muži / Freepik
Na mrkání má vliv i věk, starší lidé totiž mrkají méně často. „S přibývajícím věkem se snižuje produkce slz, což znamená, že oči nejsou tak často zvlhčovány a frekvence mrkání se snižuje. S přibývajícím věkem také klesá aktivita obličejových svalů, svaly zodpovědné za mrkání mohou být méně aktivní nebo oslabené. Na frekvenci mrkání mohou mít vliv i některé neurologické poruchy, jako Parkinsonova choroba, které jsou spojeny s méně častým mrkáním,“ vyjmenovala Anna Varsami, lékařka oční kliniky Gemini.
K narušení správného mrkání může dojít vlivem různých onemocnění či úrazů. Někteří lidé se dokonce mohou narodit bez očních víček. „Obecně mezi onemocnění, která mají vliv na mrkání, patří neurologická onemocnění nebo obrny nervů. Patří sem například Bellova obrna, kdy dochází k poškození lícního nervu, které může způsobit ochrnutí mimických svalů, včetně svalů ovládajících mrkání. Výsledkem může být neschopnost zavřít oko, což vede k vysychání a podráždění rohovky. Poškození mozku, například v důsledku mrtvice nebo roztroušené sklerózy, může oslabit reflexní i vědomé mrkání. Parkinsonova choroba zpomaluje motorické funkce, včetně frekvence mrkání, pacienti pak mrkají mnohem méně často. Existují ale i vrozené vývojové vady s chyběním víček. O víčko může člověk přijít také vlivem úrazu, poté je oční povrch více náchylný k osychání a infekci, je nutné ho trvale chránit, lubrikovat, případně provést chirurgickou úpravu,“ vyjmenovala Anna Varsami.
Pro zdraví oka není prospěšné ani nadměrné mrkání. „Chvění víček bývá typické při onemocnění štítné žlázy, tiky víček mohou ukazovat nedostatek minerálů, například hořčíku, nebo mohou poukazovat na neurologickou příčinu. Pokud se pod víčko dostane nečistota, může dojít k poškrábání oka, při podráždění se totiž mrkání automaticky zrychlí. Mrkání způsobuje tření mezi nečistotou a rohovkou, což může vést k oděru rohovky. Je vhodné oko propláchnout umělými slzami nebo alespoň čistou vodou, a pokud je podrážděné, nechat ho nějakou dobu zavřené,“ doporučil Pavel Stodůlka.
Správné mrkání jde natrénovat. To je důležité zejména pro lidi, kteří trpí suchýma očima, dlouhodobě pracují na počítači nebo mají neurologická onemocnění. „Existuje několik cvičení, která oko ‚naučí‘ správně mrkat. Záměrně mrkejte častěji, zejména při práci na počítači, čtení nebo sledování obrazovky. Každých 30 minut zavřete na dvě až tři sekundy oči, poté mrkněte pomalu několikrát za sebou. Každých 30 minut se podívejte 30 sekund na objekt vzdálený alespoň šest metrů, přitom několikrát vědomě pomalu a úplně mrkněte. Vhodná je i jemná masáž, ta posiluje svaly kolem očí a podporuje tvorbu slz. Krouživými pohyby masírujte zavřená víčka po dobu 30 sekund, dvakrát až třikrát denně,“ doporučil Pavel Stodůlka.
Zdroj: Soukromá oční klinika GEMINI